Kvalita služeb brokerských společností roste. Přispějte k dalšímu zlepšení i vy!

Zdroj: Depositphotos

Rostoucí konkurence, přísnější regulace a klienti, kteří vědí, co chtějí. To vše má vliv na pozorovatelný nárůst kvality služeb brokerů u nás. A podle čeho hodnotíte brokera vy? Odpovězte na krátký dotazník a získejte slevu na program od Fintokei!

Zejména v posledních letech si nelze nevšimnout rostoucí kvality služeb, které v České republice poskytují brokerské společnosti. Výběr správného brokera je jedním z hlavních kroků pro úspěch na finančních trzích. Každý obchodník či investor však hodnotí brokera na základě jiných charakteristik.

Dotazník zkoumající kvalitu brokerských služeb v ČR si klade za cíl zmapovat požadavky českých a slovenských investorů a traderů a jejich pocity ze služeb, které se jim od brokerů dostávají. Vyplněním dotazníku můžete přispět ke zkvalitnění těchto služeb u nás, navíc tím získáte 20% slevu na libovolný program od české prop tradingové společnosti Fintokei.

VYPLNIT DOTAZNÍK

Nyní se ale pojďme podívat, které faktory jsou důležité při posuzování kvality brokera.

Faktory, posuzující kvalitu brokera:

Výše poplatků za obchodování

Poplatky se v nezanedbatelné míře promítají do finální výše návratnosti vaší investice či ziskovosti vašeho obchodu. Cílem každého obchodníka či investora je tedy najít takového brokera, který má nízké poplatky například za počet zobchodovaných lotů.

Ti nejlepší brokeři však jdou ještě dál a poplatky za obchodování odpouští úplně. Například Purple Trading nabízí obchodování ropy bez poplatků a XTB nemá poplatky u komodit obecně. Před několika lety něco naprosto neslýchaného, dnes už je to však pomalu standardem. I zde lze tedy pozorovat zlepšení.

Rozmanitost produktů

Čím širší nabídka produktů, tím lepší možnost diverzifikovat své investice. Potřeby českých a slovenských obchodníků a investorů jsou stále náročnější a brokerům nezbývá nic jiného, než se této poptávce přizpůsobovat. Pokud tak broker chce v dnešní době udržet svou konkurenceschopnost, musí do své nabídky zahrnout rozsáhlou paletu aktiv od měnových párů přes akcie, dluhopisy, komodity či futures.

Mnozí brokeři jdou ještě dál a nabízejí služby jako copytrading, ETF a jiné méně či více dostupné pasivní investiční produkty.

Spolehlivost

Když jde o vaše těžce vydělané peníze, je na místě opatrnost. To platí při výběru brokera dvojnásob. V tomto ohledu lze však naštěstí pozorovat asi nejvyšší míru zlepšení. Přestože případů, kdy dochází ke zpronevěře klientského kapitálu brokerem, je už v dnešní době pomálu, stále se vyplatí si svého potenciálního brokera “proklepnout”.

Za tímto účelem existuje spousta stránek a srovnávačů – ať už například recenze na Google či Trustpilot nebo třeba různá internetové fóra jako například FXstreet.cz.; Discord kanály, Telegram, atd.

Jednání s klientem

Pokud máte problém s tradingovou platformou či se potřebujete zeptat na složitější dotaz, určitě oceníte, když se máte na koho obrátit. Zvláště pak, pokud tak můžete učinit v mateřském jazyce.

Možnost spolehnout se na profesionální zákaznický servis, který s vámi nejedná jako s číslem na pořadníku, ale váš problém skutečně řeší, byla taky ještě nedávno luxusním nadstandardem. Naštěstí i zde lze sledovat nárůst kvality.

Dnes je tak zákaznický servis v češtině už skoro samozřejmostí a ti, kterým se nezamlouvá volání, mohou svůj problém vyřešit například po online chatu či na Whatsappu.

Regulace

Regulace v online tradingu označuje soubor pravidel, zákonů a směrnic, které mají mimojiné za cíl také upravovat způsob, jakým dochází k aktivitám na finančním trhu v online prostředí obchodních platforem. V rámci EU jurisdikce jsou tato pravidla vydávána regulátory jako ČNB, CySEC, KNF, CONSOB. Jejich účelem je zejména ochránit investory a tradery a zabránit brokerům v nekalých či pochybných praktikách. Sem může spadat například i příliš agresivní marketing.

Zmíněná pravidla a směrnice nastavují prostředí obchodování na finančních trzích tak, aby bylo pro investory a tradery co nejvíce transparentní a férové.

Někdy to sice může znamenat poměrně nepopulární rozhodnutí, jako je například omezení výše finanční páky u brokerů regulovaných na území EU na 1:30, jindy naopak povinné zavedení ochrany před negativním zůstatkem, díky kterému klienti EU regulovaných brokerů nikdy nemohou vlivem napákované ztráty jít do mínusu a u brokera se zadlužit.

Samozřejmě stále je zde možnost využít služeb tzv off-shore brokerů, na které se tyto regulace nevztahují.

STP/MM brokerský model

To, jakým způsobem broker nakládá s obchodními příkazy svých klientů, je ovlivněno modelem jeho obchodní infrastruktury. Těch existuje několik, mezi nejznámější však patří rozlišení na STP (straight through processing) a MM model (market maker).

STP brokeři slouží jako opravdový prostředník mezi svými klienty a trhem. Objednávky obchodníků posílají přímo do trhu, navýšené pouze o cenu spreadu. Ten je tak jejich jediným výdělkem. MM brokeři naopak protistranu svým klientům přímo sami utvářejí, a pokud je obchod klienta neúspěšný, připadne celá částka MM brokerovi.

STP brokeři tak mají zpravidla vyšší spready než MM brokeři, avšak nemusí čelit potenciálnímu konfliktu zájmů jako MM broker.

Výběr brokera podle modelu je opět na každém obchodníkovi a v dnešní době najdete kvalitní zastoupení u obou typů modelů. Což opět dokazuje naše tvrzení, že kvalita brokerů v ČR neustále roste.

Důraz na vzdělávání klientů

Společně se spolehlivostí je důraz brokerů na vzdělávání (nejen) svých klientů aspektem, který v posledních 20 letech zažil obrovský nárůst na kvalitě. Pokud ve svém okolí máte obchodníky, kteří začínali v ranných 2000 letech, zeptejte se jich, jakým způsobem tehdy sehnávali vzdělávací materiály či zda měli přístup k demo účtům. Učebnice tradingu, ebooku či dokonce živá data z trhu tehdy totiž nebyly příliš k mání, což pronikání do složitého světa tradingu a investic značně znevýhodňovalo.

To už dneska naštěstí neplatí a brokeři se skoro až předhánějí, kdo z nich nabídne obchodníkům kvalitnější vzdělání. Ebooky, webináře, semináře, články, to všechno samozřejmě zadarmo a pokud možno pravidelně. Dnešní obchodníci tak mají zcela opačný problém a sice přehršel informací a nerozhodnost při jejich výběru.

Dotazník: Kvalita brokerských služeb v ČR

Momentálně u nás probíhá dotazníkové šetření, které se pokouší zmapovat reálný stav spokojenosti českých a slovenských investorů a obchodníků s brokerskými službami. Pokud cítíte, že v tomto směru máte co říci, určitě neváhejte a vyplňte dotazník kliknutím níže. Vaše názory a zkušenosti by mohly být pro výsledky výzkumu klíčové!

Jaký je váš názor na kvalitu brokerských služeb u nás?

VYPLŇTE DOTAZNÍK

Vyplněním dotazníků získáte promokód s 20% slevou na libovolný program od Fintokei.

Zdroj: Purple Trading, Fintokei, Bloomberg

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter