Lednová inflace oslabila korunu. Slabý kurz odvádí práci za nižší sazby

Klíčové body

  • Inflace v Česku klesla v lednu z 6,9 % na 2,3 % v meziročním srovnání.
  • Koruna oslabila nad 25,50 EURCZK. Následná korekce část ztrát smazala.
  • ČNB by kvůli příznivé inflaci mohla v březnu snížit sazby o 75 bodů. Musí brát v potaz i slábnoucí korunu.
Zdroj: Depositphotos

Meziroční inflace v lednu klesla z 6,9 % na 2,3 %. Je to nejnižší hodnota od března 2021. Pokles cenové hladiny byl očekáván, nicméně nikoliv v takovém rozsahu. Tržní konsensus počítal s hodnotou 2,9 %, ČNB dle nejnovější prognózy s 3 %. To nahrává do karet ještě vyššímu objemu snížení sazeb v březnu. Varianta snížení sazeb v březnu rovnou o 75 bazických bodů není nereálná. Na druhou stranu, koruna včera po zveřejnění inflace oslabila nad hodnoty 25,50 korun za euro, což ČNB musí v rámci své monetární politiky zohlednit.

Pokles meziroční inflace na 2,3 % dokazuje, že výrazné zdražování v tuzemsku probíhalo převážně během roku 2022. Cenový růst v roce 2023 (s výjimkou ledna) se vrátil velmi blízko k „normálu“ lehce nad 2% cílem. Vyšší inflační čísla v průběhu loňského roku byla tedy tvořena z velké části cenovým nárůstem z roku 2022, který se v meziroční inflaci samozřejmě projevuje. Z meziměsíčního hlediska inflace vzrostla na 1,5 % (očekávána byla 2 %), což je sice nejvyšší cenový nárůst za posledních 12 měsíců, nicméně zde hraje roli lednové přecenění. Pro porovnání, v lednu 2021 meziměsíční inflace vzrostla o 1,3 %, v lednu 2022 o 4,4 %, v lednu 2023 o 6 % (zde hrálo roli ukončení úsporného tarifu z podzimu 2022, bez tohoto vlivu by hodnota činila 3,4 %).

V lednu nejvíce zdražil alkohol (meziměsíčně o 9 %), kde částečně hraje roli i zvýšení DPH u čepovaného piva. Nejvyšší proinflační přínos způsobilo zdražení elektrické a tepelné energie, plynu a ostatních paliv. Meziměsíční růst těchto položek o 7,3 % se na celkové meziměsíční inflaci podílel 58 bazickými body. Nezanedbatelné je i meziměsíční zdražení dovolených (o 7 %) a ostatních služeb souvisejících s bydlením (o 7,7 %). Naopak v lednu meziměsíčně zlevňovaly přístroje a spotřebiče pro domácnost (o 2,1 %), odívání (o 1 %), potraviny (o 0,3 %) a nejvíce protiinflačně působil pokles cen imputovaného nájemného a bydlení (zlevnění o 1 %).

Česká koruna postupně oslabuje už od dubna minulého roku, události posledních týdnů depreciaci tuzemské měny akcelerovaly. Jen od začátku února koruna vůči euru ztratila více než 3 % své hodnoty. Stojí za tím pár faktorů. Tím prvním bylo zasedání ČNB začátkem měsíce, na kterém banka doručila snížení sazeb o 50 bazických bodů. Z tiskové konference a aktualizované prognózy vyplynulo, že banka očekává pro rok 2024 výraznější dezinflaci, což otevírá dveře výraznějšímu a potenciálně rychlejšímu snížení sazeb. Dalším faktorem je posunutí očekávání prvního monetárního rozvolnění v eurozóně a v Americe na pozdější termín. Například v USA byla ještě v prosinci nejpravděpodobnější varianta prvního snížení sazeb v březnu. Po sérii méně příznivých dat na začátku roku je v tuto chvíli nejpravděpodobnější varianta monetárního rozvolnění až v červnu. To vytváří tlak na ještě slabší korunu. Včerejší zveřejnění inflace, která dopadla výrazně pod tržním očekáváním, bylo dalším hřebíkem do rakve koruny. Středový kurz se posunul nad 25,50 EURCZK. V průběhu dne však následná korekce část korunových ztrát smazala.

K silnější koruně ve včerejších večerních hodinách přispěl i komentář viceguvernérky ČNB Zamrazilové. Podle ní trh pracuje s mnohem rychlejším snižováním sazeb, než které nastane. Přispět by k tomu mohl scénář, kdy se koruna střednědobě odchyluje od prognózy. Slabší kurz totiž přispívá k uvolnění měnových podmínek, a dělá tak práci za nižší sazby. Zamrazilová také zmínila, že rovnovážná úroková sazba je vyšší než doposud odhadovaná 3 %, možná až kolem 4 %.

Výrazný pokles inflace otevírá dveře ještě výraznějšímu poklesu tuzemských sazeb. Na dalším zasedání v březnu je nyní ve hře varianta snížení sazeb o 75 bazických bodů. Na druhou stranu, banka musí brát v potaz relativně slabou korunu, která působí proinflačně. V prvním kvartálu roku 2024 ČNB počítá (dle zimní prognózy) s průměrným kurzem 24,70 EURCZK, aktuálně se tedy nacházíme u vrchního okraje tolerančního pásma banky. Pokud by se kurz ustálil na vyšších hodnotách, nad očekáváním centrální banky, banka by pravděpodobně byla nucena nějakým způsobem reagovat. Na setkání s analytiky v minulém týdnu člen bankovní rady Jan Kubíček potvrdil, že v případě slabších korunových hodnot by banka na jednom či více z budoucích zasedání mohla na slabou korunu reagovat snížením sazeb „pouze“ o 25 bazických bodů, případně by se mohla přiklonit k úrokové pauze.

V tuto chvíli musí banka balancovat mezi tím, aby zbytečně nepřiškrcovala českou ekonomiku v relativně nízkém inflačním prostředí, zároveň si musí dát pozor na to, aby už takto slabá česká koruna neoslabila ještě více. Nelze proto zcela vyloučit ani variantu intervencí. Na devizovém trhu ČNB naposledy operovala za účelem posílení koruny na podzim 2022. V té době se koruna pohybovala na silnějších úrovních než dnes pod hranicí 24,75 EURCZK. Pokud tedy Na příkopě dojdou k názoru, že je potřeba korunu tímto způsobem posílit, udělají to.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,0764 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 104,39 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0696 do 1,0807 EURUSD.

Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 25,35 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 23,55 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,28 až 25,50 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,46 do 23,79 USDCZK.

Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, ECB, Fed, ČNB, CME, TradingView

Newsletter