Londýnská cena zlata: Sklenku sherry nahradí technologie

Čtvrtek bude posledním dnem, kdy obchodníci a čtveřice bank v Londýně zvednou dvakrát za den telefon a dojednají cenu zlata, určující pro trh od těžařů po centrální banky. Po stříbru, platině a palladiu skončí londýnský fixing také u cen zlata a jeho roli převezmou elektronické aukce.

Podle ICE bude globální trh o objemu 18 bilionů amerických dolarů více transparentní. Od pátku nastoupí elektronické stanovování ceny, přijde LBMA Gold Price. „Do aukce se bude moci zapojit každý namísto dosavadní praxe linky k dealerovi.

„Přivedeme více lidí na trh, jeho větší hloubka bude pozitivem,“ čeká Ross Norman, šéf „zlatého dealera“ Sharps Pixley pro Bloomberg.

První zlatý fixing se v Londýně odehrál v roce 1919. Cena byla stanovována cestou fyzických schůzek v Rothschildových kancelářích na St. Swithin’s Lane. V roce 2004 byl způsob sjednávání ceny zlata modernizován na telefonický. Steve Garwoord, trader z Baird & Co, loni zavzpomínal, jak před třemi dekádami let patřil mezi vyjednavače londýnské ceny zlata na schůzkách, provázených kávou a sklenkou sherry.

Nynější krok je pro trh se zlatem ale spíš vyvrcholením, než počátkem změn. Loni ze systému stanovování ceny zlata odstoupila Deutsche Bank, v rámci celkového ústupu banky z obchodování komodit. Zůstala tak čtveřice bank Societe Generale, Bank of Nova Scotia, HSBC a Barclays. Londýnská asociace pro trh zlata LMBA v únoru uvedla, že jedná o zapojení do systému s čínskými bankami.

Stříbru skončila jedna dlouhá éra. Tradiční stanovení ceny střídá elektronická aukce

Jak to tedy bude po novu? Fixing zůstane v časech 10:30 a.m. a 3 p.m. Nákupní a prodejní ceny ale dodávány elektronickým systémem a to tak dlouho, dokud se nenalezne kompromisní cena. ICE uvedla, že bude existovat dohlížející osoba, která potvrdí cenu v každém kole fixingu a zároveň se bude podílet na vývoji nejvhodnějšího algoritmu pro pročet ceny zlata.

Technologie již ovládá cenu stříbra, platiny a palladia, od zítřka také zlata. Londýnská burza LME dodává, že podobně stanovování cen platiny a palladia může na trh vstoupit poradní výbor, pokud to bude třeba. „Trh dnešním krokem ztrácí svou vztahovou a osobní rovinu v zájmu automatizace, likvidity a transparence,“ říká jiný z mnohaletých účastníků procesu tvorby cen zlata James Moore s tím, že pokud se to ukáže jako žádoucí, bude se snažit tyto vazby kolem drahého kovu udržovat.

Newsletter