Dolar se drží v mírném zisku v dolarovém indexu i proti euru. Evropské i americké výnosy rostou. Měny regionu jsou ve ztrátě, jediná koruna dopoledne zpevnila. Kurz se krátce podíval pod support 25,90 za euro, poté ale zisky mírně zkorigoval.

Maďarská centrální banka nabídne devizy, aby zachránila forint

Maďarská centrální banka se rozhodla vstoupit do sporu mezi komerčními bankami a Maďarskem ohledně problematických úvěrů v cizích měnách, aby zajistila stabilitu forintu. Banky mají totiž zaplatit nejen pokuty za pochybné praktiky při poskytování devizových půjček, ale zároveň musí převést stávající úvěry vydané v cizí měně do forintů. Takováto poptávka po eurech a švýcarských francích, ve kterých jsou úvěry poskytnuty, by však slušně zatřásla maďarskou měnou.

Aby se forint nedostal pod tlak, centrální banka (NBH) dnes oznámila, že komerčním bankám na maďarském trhu poskytne v první fázi 3 miliardy eur ze svých rezerv a zároveň je prý připravena poskytnout další částku, až nastane plánovaná konverze devizových úvěrů. Dodatečná částka by mohla dosáhnout 9 až 11 milionů eur, oznámil výkonný ředitel NBH Marton Nagy. Výsledná částka bude záležet na detailech dohody o konverzi úvěrů, které ještě nejsou známé. Konverze by měla nastat v průběhu přístího roku, pravděpodobně v 1. čtvrtletí.

Oslabení maďarského forintu enormně navýšil hodnotu hypotečních úvěrů, které se dříve zdály výhodné, nyní však představují zásadní problém. Maďarská banka ve svém středečním prohlášení zdůraznila, že poskytnutím rezerv chce především zajistit stabilitu finančního systému a omezit výraznější vliv na směnný kurs forintu. Transakce představuje 40 % celkových rezerv centrální banky, které ke konci srpna představovaly 35,5 miliard eur.

Banky, působící na maďarském trhu, mezi něž patří rakouská Erste Bank a Raiffeisen Bank, italská Intesa a Unicredit, nebo maďarská OTP, zatím počítají ztráty. Raiffeisen Bank v úterý oznámila, že očekávané ztráty spojené s devizovými úvěry dosáhnou pro letošní rok až 240 milionů eur, ne původních 160 milionů milionů eur, Erste se připojila s navýšením očekávaných ztrát z 300 na 360 milionů eur.

Rakouská Raiffeisen spadne letos do ztráty. Především kvůli Ukrajině 

Skupina Erste zvýšila odhad ztrát kvůli Maďarsku

Newsletter