Maďarsko a EBRD přebírají 30% podíl v maďarské Erste

Dvěma menšinovými, ale přesto významnými akcionáři maďarské části bankovní skupiny Erste se stanou maďarský stát a Evropská banka pro obnovu a rozvoj EBRD. V obou případech silou 15 procent. Obchod je završením jednání z února roku 2015. Erste a oba kupující dohodli cenu za 30% podíl celkem 77,78 miliardy forintů.

Do chodu bank v zemi nejen skrze jejich zdanění a nucenou konverzi cizoměnových půjček maďarská vláda výrazně zasahuje. „Nejvýznamnějším cílem maďarské vlády je posílit růst, skrze vyšší úvěrování a pomoc bankovnímu systému se stabilizovat a expandovat,“ uvedl ministr hospodářství Mihály Varga. Dodal, že banka už aktivnější úvěrování přislíbila a tento obchod „dále posílí důvěru mezi Maďarskem a bankou“.

Erste v rámci dohody vládě slíbila, že v Maďarsku zahájí tříletý úvěrový program v objemu 550 milionů eur, v přepočtu zhruba 15 miliard korun. Ze strany EBRD bylo jednou z podmínek uskutečnění transakce postupné snižování sektorové bankovní daně, kterou zavedla vláda Viktora Orbána v roce 2010.

Maďarsko převezme podíl v Erste prostřednictvím státní společnosti Corvinus. Ta už loni koupila od americké GE Capital celou Budapest Bank za 700 milionů dolarů, v přepočtu zhruba 16,7 miliardy korun.

Rakouská bankovní skupina Erste, v jejímž čele stojí Andreas Treichl, patří k předním finančním institucím ve východní části Evropské unie. Erste působí na sedmi trzích včetně České republiky, kde ovládá Českou spořitelnu.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter