Maďarsko řeší devizové půjčky: Zákon letos, převod do forintů příští rok

Maďarsko by mohlo převést půjčky v cizí měně na forintové již příští rok, pokud se vládě letos podaří v parlamentu prosadit příslušný zákon, potvrdil maďarský ministr hospodářství Mihály Varga v dnes zveřejněném rozhovoru pro portál hvg.hu. To by neměl být zásadní problém, jelikož vláda v čele se stranou Fidecz premiéra Viktora Orbána má v parlamentu většinu.

Tímto krokem by měla vláda definitivně uzavřít kapitolu o noční můře zadlužených Maďarů, kteří si v minulém desetiletí masově brali populární nízkoúročené úvěry v západních měnách, hlavně ve švýcarských francích. Po propadu forintu v době finanční krize se ale náklady těchto půjček prudce zvýšily.

Maďarský parlament schválil kosu na banky. Erste, Raiffeisen a spol. musejí odškodnit klienty

Kromě zákonu o převodu devizových úvěrů na forintové již Maďarsko na začátku července schválilo vládní návrh, podle něhož budou banky muset odškodnit klienty za své praktiky při stanovování poplatků a úroků u úvěrů, spolu s odškodněním v souvislosti s určováním kurzů u devizových půjček.

Maďarská centrální banka na dotaz agentury Reuters odhadla, že finanční sektor to bude stát 600 až 900 miliard forintů. Rakouskou finanční skupinu Erste Group Bank by tento zákon mohl připravit až o 300 milionů eur, konkurenční Raiffeisen Bank International (RBI) odhadla náklady na 160 milionů eur. Riziko nestability ale tento krok podle maďarské centrální banky do bankovního systému nevnese a banky kvůli tomu nebudou muset zvyšovat kapitál.

Erste: Maďarský zákon nás může stát 300 milionů eur

Maďarská vláda již dříve uvedla, že je ochotna diskutovat o možnosti podílet se na nákladech převodu devizových úvěrů na forintové. Legislativa, která tento proces upraví, by podle ministra hospodářství Vargy měla být schválena na konci listopadu nebo začátkem prosince. Kurz, kterým budou devizové úvěry přepočítány, by měl být pro dlužníky výhodný, slíbil již v červnu předseda parlamentní frakce vládní strany Fidesz Antal Rogan.

Newsletter