Maďarsko zpřísňuje finanční kontroly

Maďarská vláda schválila legislativní návrh, jehož cílem je zpřísnit kontrolu nad finančním sektorem. Reaguje tak na nedávný kolaps několika maďarských makléřských společností. Oznámil to dnes ministr financí Mihály Varga.

Nejmenovaný zástupce centrální banky podle agentury Reuters uvedl, že maďarský fond na ochranu investic BEVA bude možná muset v důsledku pádu tří makléřských firem v uplynulých dvou měsících vyplatit investorům odškodné 80 až 100 miliard forintů (zhruba sedm až devět miliard Kč). 

Reformy, které vláda brzy předloží ke schválení parlamentu, podle ministra mimo jiné umožní častější a důkladnější kontroly ve finančních společnostech. Vláda prý plánuje rovněž úpravu pravidel pro ochranu investorů a zákona o centrální bance, která má finanční dozor na starosti. 

„Události posledních týdnů a měsíců naznačují, že je nezbytná ráznější kontrolní aktivita a vyšší efektivita inspekcí,“ řekl Varga. Dodal, že vláda podporuje návrh centrální banky zvýšit objem investic pojištěných fondem BEVA na 100.000 eur (2,7 milionu Kč) z nynějších 20.000 eur. Ministr nicméně zdůraznil, že finanční systém je stabilní a vkladatelé nemají důvod k obavám.

Centrální banka 10. března odebrala licenci makléřské společnosti Quaestor. Ta se během několika týdnů stala již třetí maďarskou makléřskou firmou, která se dostala do problémů kvůli podezření na podvodné aktivity, napsala agentura Reuters. 

Vyjma tohoto zpřísnění se maďarská centrální banka rozhodla popohnat domácí bankovní sektor směrem ke zvýšení robustnosti vlastních rozvah. Dopomoci k tomu má větší důraz na použití dlouhodobého financování pro následné poskytování úvěrů. Centrální banka proto plánuje vytvořit požadavek, který by komerční banky zavázal k emisi hypotečních zástavních listů, které by pokryly alespoň 15 % nesplacených úvěrů. Cílem tohoto kroku je snížit riziko samotných věřitelů.

Marton Nagy, výkonný ředitel maďarské měnové autority, během dnešního dne oznámil, že toto opatření je prozatím ve stavu vyjednávání s Evropskou centrální bankou. V platnost by pak mohlo přijít až v roce 2016, aby banky měly prostor se na něj dostatečně připravit.

Maďarsko se rozhodlo vstoupit do čínského projektu Asijské banky AIIB

Moskva údajně zvažuje konec sankci vůči Maďarsku, Řecku a Kypru

Newsletter