Maloobchodní tržby v Německu potvrdily oživení ekonomiky

Maloobchodní tržby v Německu v závěru roku rostly meziročně nejsilnějším tempem za dva a půl roku. Spolkový statistický úřad dnes oznámil meziměsíční růst o 0,2 procenta a 4% meziroční vzestup. Oproti listopadu jde ale o zaostání za očekáváním meziměsíčního růstu, kterým bylo +0,3 procenta. Revize listopadových dat přinesla zmírnění růstu vůči říjnu na 0,9 % z rovného procenta, meziročně pak prohloubení poklesu na procento z 0,8 %.

Spotřebitelské výdaje jsou důležitým motorem růstu největší evropské ekonomiky, na které je závislá i řada českých podniků. Meziroční prosincový růst tržeb překonal očekávání analytiků, kteří jeho tempo odhadovali na 3,6 procenta.

V celém loňském roce se maloobchodní tržby v Německu zvýšily o 1,4 procenta, a zaznamenaly tak už pátý celoroční nárůst za sebou.

Statistický úřad již dříve oznámil, že německá ekonomika loni podle předběžných údajů stoupla o 1,5 procenta, což představuje nejrychlejší růst za poslední tři roky. V samotném čtvrtém čtvrtletí se však hrubý domácí produkt zvýšil jen o zhruba čtvrt procenta.

Německá ekonomika zahájila loňský rok silným růstem, v průběhu roku se ale jen těsně vyhnula recesi. Ta se většinou definuje jako dvě čtvrtletí hospodářského poklesu za sebou.

Německou ekonomiku loni zasáhl hospodářský útlum klíčových obchodních partnerů v eurozóně. Negativní dopad ale měla také ukrajinská krize, která vedla k prudkému poklesu německého exportu do Ruska. Německá vláda tento týden nicméně zlepšila odhad letošního růstu domácí ekonomiky na 1,5 procenta z dříve očekávaných 1,3 procenta.

Newsletter