Marihuana a stát Colorado

Stát Colorado je jedním z pěti amerických území, kde je povolena jak lékařská marihuana, tak i ta pro vlastní potřebu a potěšení. V roce 2012 proběhlo ve státě Skalistých hor referendum o legalizaci, které skončilo jasným vítězstvím příznivců THC. Od minulého roku je pak v Coloradu možné svobodně si koupit a i konzumovat maloobchodní marihuanu.

V souvislosti s včerejším neoficiálním svátkem „4/20“, neboli svátkem „trávy“, přinesl server CNBC několik informací o tom, jak volný prodej lehké drogy prospívá státnímu rozpočtu. Vzhledem k tomu, že lékařská marihuana byla v Coloradu povolena už deset let před lednem 2014, i nadále převládá množství prodané „trávy“, která slouží výhradně po lékařské účely. Dle posledních dat Colorado Department of Revenue Marijuana Enforcement Division, její prodeje během loňského roku dosáhly přibližně 8 799 liber (cca 3,99 tun), zatímco v případě té retailové „pouze“ 4 949 liber (cca 2,2245 tun) – viz. graf č.1.

Z hlediska příjmů je však situace opačná. Z prodeje rekreační „trávy“ se podařilo vytěžit v únoru 2015 přibližně 7 milionů dolarů, zatímco v případě té lékařské 0,8 milionů dolarů (viz graf č.2). Rozdíl je jasný, pokud se zaměříte na míru zdanění. Oba typy marihuany jsou zatíženy 2,9% státní daní z obratu, z retailových prodejů se však platí ještě navíc 10% daň s maloobchodních prodejů plus 15% spotřební daň ve výši tržní sazby velkoobchodní marihuany.

Za rok 2014 stát Colorado vybral na daních, licencích a poplatcích z „trávy“ zhruba 53 milionů dolarů. Pouze 22 % této částky pocházelo z té lékařské. Někteří úředníci, jako například Andrew Freedman, ředitel úřadu koordinace prodeje marihuany, jsou přesvědčeni, že i taková částka je stále velice nízká. Faktem ale zůstává, že se jedná stále o pouze první rok legálních prodejů. Nastartovaný trend jasně hovoří pro lepší zítřky. Za rok 2014 bylo uděleno o pouze 6 % více licencí nutných pro prodej lékařské marihuany, zatímco v případě retailového segmentu byl počet vyšší o několik desítek procent. Do budoucna se dá tak očekávat, že podíl daňových příjmů z marihuanového průmyslu i nadále solidně poroste.

Marihuana láká velké hráče

Newsletter