Markit: Eurozóně stále hrozí obnovení ekonomického poklesu

Podnikatelská aktivita v eurozóně v listopadu rostla, i když pomaleji, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z průzkumu společnosti Markit mezi nákupními manažery. Ta mimo jiné varovala, že ekonomika eurozóny by v příštím roce mohla oslabit. 

Index podnikatelské aktivity v souhrnu pro sektory průmyslu i služeb se v listopadu snížil na 51,1 bodu z říjnových 52,1 bodu. Společnost Markit tak revidovala předběžné údaje, podle kterých činila listopadová hodnota indexu 51,4 bodu. Ukazatel nicméně zůstal nad klíčovou padesátibodovou hranicí, která je předělem mezi růstem a poklesem aktivity.     

„Tento region směřuje v posledním čtvrtletí letošního roku k růstu HDP o pouhých 0,1 procenta. Existuje velká pravděpodobnost, že tato téměř stagnace se v příštím roce změní v obnovený pokles, pokud poptávka nevykáže známky oživení,“ uvedl hlavní ekonom společnosti Markit Chris Williamson.    

V listopadovém průzkumu agentury Reuters analytici v průměru předpovídali, že ekonomika eurozóny ve čtvrtém čtvrtletí stoupne o 0,2 procenta. V prvním čtvrtletí příštího roku pak počítají s mírným zrychlením růstu na 0,3 procenta.     

„Výsledky průzkumu naznačují, že ohlášené politické iniciativy se zatím výrazněji neprojevily v důvěře podniků a spotřebitelů v regionu a že bude pravděpodobně zapotřebí rychle uskutečnit agresivnější opatření, aby se zabránilo další recesi,“ uvedl Williamson.

Evropská centrální banka (ECB) v posledních měsících ve snaze o podporu hospodářského růstu a odvrácení deflace snížila úrokové sazby na nová rekordní minima, nabídla komerčním bankám levné úvěry a zahájila nákupy některých cenných papírů. Opakovaně také dala najevo, že je v případě potřeby připravena stimulační opatření ještě rozšířit. 

Eurozóna se loni vymanila ze své nejdelší hospodářské recese, která trvala rok a půl. Statistický úřad Eurostat v listopadu odhadl, že růst ekonomiky eurozóny v letošním třetím čtvrtletí zrychlil na 0,2 procenta z 0,1 procenta v předchozích třech měsících. 

Newsletter