Medvědi na dolaru nespí, akcie pokračují v růstu

Klíčové body

  • EURUSD pokračuje v růstu směrem k hodnotě 1,1000.
  • Šance na měkké přistání pro USA se zvyšuje.
  • Koruna se za absence klíčových dat drží kolem 24,50 EURCZK.
Zdroj: Depositphotos

Dolar klesl od minulého úterý o 2 % poté, co byl zveřejněn index spotřebitelských cen v USA. Pár EURUSD posílil a na impulz navázal i v pátek, kdy posunul svoji hranici ještě výše k hodnotám 1,09. Akcie nepolevují a dál pokračují v růstu. Ve čtvrtek je jeden z hlavních amerických svátků Den díkůvzdání a předpokládáme, že do té doby by se trend změnit nemusel. Zásadní roli však budou hrát dnes zveřejněné FOMC Minutes.

Euro obdrželo pozitivní zprávu od ratingové agentury Moody’s, která upravila výhled italského státního dluhu z negativní na stabilní a zároveň zvýšila rating Portugalska o dva stupně na A3. Tato zpráva pomohla posílení eura proti dolaru, který momentálně zažívá rozsáhlou korekci. Měnový pár tak potvrdil bullish momentum, a mnoho intradenních obchodníků tak vyhledává spekulace na dlouhé pozice.

Počet amerických společností, které ve svých čtvrtletních výsledcích uvádějí recesi, klesá. Akcie pokračují v růstu, ukazují velké zotavení, a investoři tak zvyšují sázky na měkké přistání pro americkou ekonomiku. Dle zprávy DataTreku celkem 11 % společností z indexu S&P500 uvedlo dle svých výsledků za třetí čtvrtletí recesi. To je výrazně pod maximem z předchozích dvou let, kdy tuto skutečnost uvedlo až 40 % společností. I přes velmi diskutovanou událost pro technologické firmy z pátečního dne, která se týkala dnes již bývalého ředitele OpenAI Sama Altmana (více zde), se hlavní americké indexy nezastavily. Index US30 neboli Dow Jones vyrostl za včerejší den o 0,65 %, S&P 500 si připsalo 0,75 % a NASDAQ dokonce přes 1,1 %.

Kurzu EURCZK se od posledního zasedání ČNB snižuje volatilita a pohybuje se v pásmu okolo 24,50. Trh je připraven zacenit pokles sazeb. Jak ale bylo naznačeno v zápisu ze zasedání, většina bankovní rady se ke snížení v tomto roce příliš nehrne. Koruna tak v posledních dnech konsoliduje a nic nenasvědčuje tomu, že to bude jinak. Žádné nové komentáře z ČNB k vývoji kurzu či sazbám nemáme. Stále se dle přicházejících dat a momentálního trendu přikláníme spíše k oslabování koruny.

Dnes nás čekají data o výši inflace v Kanadě, kdy meziroční předpoklad je snížení z 3,8 % na 3,2 %. Ke konci dne je na pořadu dne proslov guvernérky ECB Lagarde a pravděpodobně nejočekávanější událostí dne bude zveřejnění zápisu ze zasedání Fedu.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0963 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 103,30 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0871 do 1,0984 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,49 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,34 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,43 až 24,61 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,25 do 22,59 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME

Newsletter