Měny regionu jsou na jaře v zisku

Klíčové body

  • Česká koruna, maďarský forint i polský zlotý od dubna posilují.
  • Vznikají obavy ohledně dalšího růstu cenové hladiny.
  • Centrální banky komunikují zpomalení tempa poklesu sazeb.
Zdroj: Depositphotos

Měny středoevropského regionu v posledních několika týdnech posilují. Důvodem je větší opatrnost centrálních bank a s tím spojené pomalejší snižování úrokových sazeb. Česko i Polsko se dokázalo dostat na 2% inflační cíl (Maďarsko se zatím alespoň přiblížilo na cenovou hladinu začínající trojkou), ale jak nám v obou případech ukázala dubnová čísla, riziko dalšího růstu inflace a její ukotvení na vyšších úrovních přetrvává.

Zdroj: TradingView

Graf ve větším rozlišení najdete zde.

Česká koruna od svého vrcholu v dubnu dál posiluje. V květnu tempo posilování tuzemské měny ještě zrychlilo se zaceněním pomalejšího tempa snižování sazeb. Katalyzátorem byla komunikace ČNB a její nová prognóza na posledním zasedání (psali jsme zde). Benzín do ohně pak přilila horší dubnová inflační čísla (psali jsme zde). Kurz se včera dopoledne dostal pod 24,65 EURCZK, na nejsilnější korunové úrovně za poslední 4 měsíce. I vzhledem k tomu, že od pondělí tuzemská měna vůči té evropské zpevnila zhruba o 30 haléřů, přišla včera v odpoledních hodinách korekce. Ta umazáním části korunových zisků posunula kurz zpět nad 24,70 korun za euro.

U maďarského forintu je vývoj podobný jako na koruně. Od začátku roku maďarská měna vůči euru oslabovala, na jaře se trend otočil a forint nabírá zisky. Postupně se přibližuje k úrovni 385 EURHUF. Maďarská centrální banka se stejně jako ta česká začíná přiklánět k pomalejšímu tempu snižování sazeb. Viceguvernér Virág začátkem týdne avizoval, že vidí hlavní úrokovou sazbu uprostřed roku na úrovni v rozmezí 6,75 až 7 %, což implikuje pokles sazeb v objemu 75 až 100 bazických bodů na dalších dvou zasedání. Jen pro kontext, maďarská centrální banka v zimě snižovala po 75 až 100 bazických bodech na každém zasedání. Tato rétorika samozřejmě forintu nahrává. Inflaci se Maďarům v meziročním srovnání podařilo za poslední necelý rok a půl snížit z vrcholu 25,7 % (v lednu 2023) na současné (dubnové) 3,7 %. Cenová hladina se ale už od začátku roku pohybuje v rozmezí 3,6 až 3,8 % a dezinflační tempo ztrácí na síle. Navíc zde existuje riziko dalšího růstu cenové hladiny. Případný výraznější růst inflace by mohl forint dál posílit.

Polský zlotý se od koruny a forintu liší tím, že vůči euru posiluje dlouhodobě. Až na ojedinělé korekce tento trend trvá už od podzimu 2022. Zlotý se nyní pohybuje pod 4,270 EURPLN a je nejsilnější od února 2020. Za silným zlotým stojí restriktivní měnová politika, kdy úrokové sazby dosáhly svého vrcholu právě na podzim 2022. Snižování sazeb, které začalo o rok později, přineslo pouze pokles v celkové objemu procentního bodu. Zlotý sice zhruba o 5 % oslabil, ale od té doby polská centrální banka drží sazby stabilní, což vedlo k návratu posilování polské měny. V dohledné době banka neplánuje sazby vůbec snižovat. Zrušení dočasného 0% DPH na potraviny se v dubnu projevilo zvýšením inflace, která v meziročním srovnání vzrostla z 2 % na 2,4 %. National Bank of Poland je i kvůli dalším proinflačním rizikům stále opatrná a potenciální uvolňování monetární politiky bude na pořadu dne pravděpodobně až příští rok. Polský zlotý z této situace může dál těžit.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,0859 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 104,57 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0826 do 1,0905 EURUSD.

Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 24,69 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 22,74 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,62 až 24,76 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,63 do 22,83 USDCZK.

Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, Fed, ECB, ČNB, TradingView

Newsletter