Merkelová: Islamisté jsou hrozbou, chraňme hranici EU

Islamisté jsou stejnou hrozbou pro Izrael jako pro Evropskou unii. Dnes se na tom v Berlíně shodli německá kancléřka Angela Merkelová a izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Tento týden se na summitu EU bude podle Merkelové rozhodovat, jestli je možné ochránit vnější hranici EU, nebo bude nutné uzavřít řecko-makedonskou hranici „se všemi důsledky pro schengenský systém“. Sama podporuje první možnost.

„Jsme zajedno v tom, že EU a Izrael čelí zčásti stejným výzvám. A v tomto duchu jsme mluvili i o otázkách, jak porazit radikální hnutí Islámský stát, jak je možné zamezit teroristické hrozbě, jak bychom mohli spolupracovat v oblasti bezpečnosti,“ řekla Merkelová.

„V oblasti bezpečnosti, a zejména kybernetické bezpečnosti před sebou vidíme velké výzvy, ale jsem přesvědčen, že je společně dokážeme překonat lépe než každý zvlášť,“ řekl Netanjahu o spolupráci s Německem. „Společně se také snažíme potlačit islamistický terorismus,“ dodal.

Ostrý střet Německa a zemí V4 kvůli imigrantům – Roklen24.cz https://t.co/FefQzexOl4 prostřednictvím @roklen24 #refugeescrisis #V4 #Merkel

Ve čtvrtek a v pátek bude před evropskými politiky stát podle Merkelové zásadní dilema. „Jsme v rámci evropsko-tureckého zásahu na základě migrační dohody mezi EU a Tureckem schopni bojovat s příčinami útěku a zlepšit ochranu vnější hranice? Vyplatí se dál jít touto cestou? Nebo už se musíme vzdát a místo toho zavřít řecko-makedonsko-bulharskou hranici se všemi důsledky pro Řecko, pro celou Evropskou unii a tím i pro schengenský systém?“ řekla kancléřka.

„Ve čtvrtek a v pátek se zasadím vší silou o to, aby se evropsko-turecká dohoda ukázala jako ta cesta, po níž se vyplatí dál jít,“ uvedla Merkelová.

Uzavření hranice mezi Řeckem a Makedonií naopak podporují země visegrádské skupiny (V4), které ho vidí jako způsob, jak zablokovat takzvanou balkánskou cestu, po níž nyní přichází do střední Evropy většina běženců.

Postaví proti sobě a to tvrdě uprchlíci v příštím týdnu země Visegradu včetně ČR a německou kancléřku Merkelovou?

Zveřejnil(a) Roklen24 dne 14. únor 2016

 

Podle Merkelové v žádném případě na summitu nebude řeč o kontingentech pro vyzvedávání uprchlíků z Turecka, které by EU legální cestou dopravila na své území a rozdělila je mezi členské státy. „Nejde tady o dohodu o kontingentech, i když je to nyní velmi diskutované téma. Docela bychom se zesměšnili, když ještě není mezi evropské státy rozděleno už dohodnutých 160.000 (běženců) a my bychom už schvalovali nové kontingenty,“ řekla Merkelová.

Newsletter