Merkelová: Řecko nemůžeme nechat ve štychu

Německá kancléřka Angela Merkelová potvrdila, že na evropském řešení nynější migrační krize trvá. V nedělní televizní talkshow řekla, že stále sází na jednání s Tureckem, ale v případě krachu příštího summitu EU-Turecko prý nehodlá odstoupit.

Merkelová řekla, že její „zatracená povinnost spočívá v tom, aby tato Evropa našla společnou cestu“. Veškeré své síly prý napře na jí započatou cestu evropského řešení a boje proti příčinám uprchlictví především v Sýrii. „To všechno se možná mnohým zdá jít příliš pomalu,“ připustila Merkelová. Stále prý ale věří tomu, že jde o jediný způsob trvalého řešení.

Řecko se nadále potýká s negativními dopady úsporné rozpočtové politiky a opatření omezujících pohyb kapitálu. Tamní ekonomika v loňském 4. čtvrtletí stoupla o 0,1 procenta proti předchozím třem měsícům. Ukázala to dnešní zpřesněná data místního statistického úřadu ELSTAT. Předběžný odhad z první poloviny února přitom počítal s poklesem o 0,6 procenta. V předešlém čtvrtletí klesla ekonomika mezičtvrtletně o 1,2 procenta.

K uzavírání makedonsko-řecké hranice poznamenala, že německou odpovědností je neponechat situaci na bedrech jedné země, ale řešit ji společně s partnery v EU. Přislíbila další podporu Řecku. „Tuto zemi přece nyní nemůžeme nechat ve štychu,“ poznamenala Merkelová. Nemělo prý smysl držet Řecko v eurozóně, pokud by nyní bylo ponecháno pádu.

Vyvození osobních důsledků pro případ, že by příští pondělí zkrachoval summit EU-Turecko, kancléřka vyloučila. Poukázala na to, že další summit EU je plánovaný už na 17. a 18. března. „Jsem velmi optimistická, že se nám evropská cesta podaří. Nenastal prý čas na přemýšlení o alternativách. Na otázku, zda má „plán B“ zahrnující národní řešení včetně uzavírání hranic, odpověděla záporně.

Merkelová varovala před národními akcemi na vlastní pěst. „To je přesně to, čeho se teď obávám; když jeden stanoví svou hranici, musí druhý trpět. To není moje Evropa,“ řekla šéfka německé vlády. Nikdo by si podle ní neměl myslet, že jednostranné uzavírání hranic může problémy vyřešit. Ona prý myslí na to, aby nebyla zničena Evropa.

 

Do Německa přijde do roku 2020 kolem 3,6 milionu uprchlíků, říká neveřejný dokument vlády. Veškeré přebytky rozpočtu – a…

Zveřejnil(a) Roklen24 dne 25. únor 2016

 

Kancléřka požádala německé občany o trpělivost s jejím mezinárodním úsilím. Její prioritou prý je udržet Evropu pohromadě a ukázat lidskost. Jde prý také o pověst Německa ve světě. „Je to velmi důležitá fáze našich dějin,“ podotkla.

Na otázku, zda by se situace v Německu vzhledem k částečně násilným protestům a otevřeného násilí vůči uprchlíkům mohla vyvinout podobně jako za Výmarské republiky v situaci ohrožující demokracii, Merkelová odpověděla: „To si nemyslím.“ Příslušné varovné signály je ale třeba brát vážně.

Pokud mají lidé obavy, mohou prý demonstrovat pokojně. Merkelová řekla, že je připravena k dialogu, předpokladem je však schopnost a ochota druhé strany naslouchat.

Newsletter