Merkelová slíbila Ukrajině půlmiliardu eur. Rusové prý vykradli tamní zbrojovky

Německá kancléřka Angela Merkelová přislíbila 500 milionů eur jako příspěvek na mezinárodní pomoc při obnově válkou poničeného východu Ukrajiny. Podle zahraničních agentur to dnes řekl ukrajinský prezident Petro Porošenko, s kterým se Merkelová sešla v Kyjevě. Kancléřka zároveň uvedla, že je nutné, aby obě znesvářené strany uzavřely příměří.

„Chtěl bych poděkovat paní Merkelové (…) za vytvoření speciálního fondu, který bude oznámen na zářijové dárcovské konferenci v Evropské unii a do něhož bude převedeno 500 milionů eur na obnovu infrastruktury Donbasu,“ řekl Porošenko, jehož cituje agentura Interfax.

Ne peníze, ale záruky

Podle agentury DPA kancléřka po schůzce s Porošenkem upřesnila, že budou poskytnuty záruky na půjčku v objemu více než 500 milionů eur. Pomoc má přispět k obnově dodávek energií, částka 25 milionů eur pak bude vyčleněna na pomoc uprchlíkům.

Šéfka německé vlády je v ukrajinské metropoli na své první návštěvě od propuknutí bojů mezi ukrajinskými vládními jednotkami a proruskými separatisty na východě země.

Merkelová podle agentury Reuters vybídla obě strany, aby se zasadily za nastolení příměří, nicméně připustila, že mír nenastane, dokud se nepodaří zlepšit kontrolu nad hranicí Ukrajiny s Ruskem. Přes hranici podle Kyjeva proudí ruské zbraně a žoldnéři. Moskva tato obvinění odmítá.

„Ukrajina je připravena a schopna zajistit mírové urovnání,“ ujistil Porošenko a dodal, že nastolení míru brání jen „cizí žoldáci“, jak Kyjev označuje údajné ruské dobrovolníky na straně rebelů. „Prosím, stáhněte ozbrojence z našeho území. Pak mohu ujistit, že mír bude nastolen velice rychle,“ řekl prezident. Ukrajina podle něj udělá pro mír vše, co může – avšak „nikoliv za cenu svrchovanosti, územní celistvosti a nezávislosti“.

Merkelová ujistila, že německá vláda pokládá územní celistvost Ukrajiny za klíčovou záležitost. Odsoudila opět i ruskou anexi Krymu.

Další sankce teď ne

Další sankce proti Rusku nejsou podle kancléřky teď na pořadu dne, avšak do budoucna je nevyloučila. Záležet podle ní bude na tom, zda se nezhorší situace.

V předvečer kancléřčiny návštěvy se německý vicekancléř a ministr hospodářství Sigmar Gabriel vyslovil pro federalizaci Ukrajiny jako jediné schůdné cestě k zachování jednoty země. „Územní celistvost Ukrajiny lze zachovat jen v případě, že se udělá nabídka regionům s ruskojazyčnou většinou,“ odhadl vicekancléř s tím, že „promyšlená koncepce federalismu se zdá jedinou možnou cestou“.

Federalizaci Ukrajiny, k níž s ohledem na silnou ruskojazyčnou komunitu na východě země nabádala Moskva, Kyjev až dosud odmítal. Merkelová dnes poznamenala, že Porošenkova otevřenost vůči „decentralizaci“ země se jeví jako dobré znamení.

Návštěva Merkelové v Kyjevě předchází úterním jednáním v Minsku, kde se má Porošenko setkat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. V běloruské metropoli mají být i tři členové Evropské komise.

Ruská mise vykradla zbrojovky

Humanitární kolona ruských kamionů se z Ukrajiny vrátila na ruské území, ale dle agenturních zpráv nikoli prázdná. Na zpáteční cestě odvezla do Ruska zařízení z ukrajinských zbrojovek, řekl mluvčí ukrajinské bezpečnostní rady Andrij Lysenko. Ukrajinští pohraničníci a celníci dle něj nemohli ruské vozy zkontrolovat.

„Máme operativní informaci, že část nákladních vozů byla v Doněcku a Luhansku využita k tomu, aby vyvezla část zařízení z našich podniků,“ řekl Lysenko podle agentury Interfax-Ukrajina. „Kamiony, které přijely na naše území pod pláštíkem humanitárního konvoje, nakládají Rusové zařízením z podniku Topaz, který vyrábí moderní radiolokátory Kolčuga, a zařízení z luhanského závodu, kde se vyrábějí náboje pro střelné zbraně,“ dodal.

Ruská kolona se mezitím po skupinách kamionů, přejíždějících přes rusko-ukrajinský přechod Doněck-Izvaryne, vrátila podle ruských agentur zpět do Ruska. Návrat všech vozů z konvoje mezitím agentuře AFP potvrdil také šéf zahraničních pozorovatelů na přechodu Doněck-Izvaryne Paul Picard.

„Naše představitele ke kontrole kamionů nepustili,“ prohlásil Lysenko podle agentury Unian. Ruští vojáci prý ještě v pátek ukrajinské pohraničníky a celníky „zablokovali“ tak, že nemohli bránit ruské koloně v cestě.

Moskva je se svou misí spokojena. „Vyjadřujeme spokojenost nad tím, že ruská humanitární pomoc byla dopravena na místo určení. Řídili jsme se výlučně cílem pomoci potřebným civilistům a od obyvatel Luhanska jsme dostali množství poděkování,“ uvedla ruská diplomacie v prohlášení, ze kterého citovala agentura ITAR-TASS.

Newsletter