Microsoftu rostou tržby, zisk včetně divize Nokie je ale slabší

Technologický gigant Microsoft, který minulý týden oznámil bezprecedentní plán propouštění, dnes po závěru trhu reportoval kvartální zisk, který zaostal za odhady. Za čtvrtý kvartál fiskálního roku společnost v čistém vydělala 4,61 miliardy dolarů, v přepočtu na akcii 55 centů, při tržbách 23,4 mld. USD. Analytici (konsensus Bloomberg) očekávali vyšší zisk 60 centů na mírně slabších tržbách 23 mld. USD.

Ve srovnatelném období před rokem společnost vydělala 4,96 mld. USD nebo 59 centů na akcii. Po očištění o výsledky hospodaření mobilní divize Nokie, kterou Microsoft loni převzal, dosáhl zisk na akcii ve 4Q fiskálního roku úrovně 63 centů a za konsensem zaostal o jeden cent. Tržby meziročně vzrostly o 17 procent.

Nepříjemný rekord: Microsoft propustí 18 tisíc lidí

Microsoft během následujícího roku zruší celkem 18 tisíc pracovních pozic v rámci konsolidace stavů po integraci mobilní divize Nokie. V souvislosti s restrukturalizací personálních stavů firma zaúčtuje opravné položky ve výši 1,1 až 1,6 miliardy dolarů a to v průběhu následujících čtyř kvartálů. Společnost hodlá celý plán z větší části realizovat letos a úplně ho dokončit do konce června 2015. Chystané propouštění bude největší v historii firmy.

Microsoft čelí ostré konkurenci na poli hardwaru i softwaru, kde jsou hlavními rivaly Apple a Google. Trh osobních počítačů již ztrácí pátým rokem v řadě, ve 2Q se prodej snížil o 1,7 procenta, podle analytiků IDC ale méně oproti očekávání, kdy poptávka z USA, Evropy a Kanady pomohla vyrovnat pokles na asijském trhu.

Akcie Microsoftu, od začátku roku bezmála o pětinu silnější, v prodlouženém obchodování hledají směr.

Newsletter