Evrpské i americké výnosy rostou. Dolar ve ztrátě nad 1,0660 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna navýšila zisky k 25,25 za euro.

Miliardář Krúpa: Vyvedené finance z OKD chceme nazpět

V případě černouhelné firmy OKD byl větší průšvih způsoben tunelováním firmy a špatným řízením než klesající cenou uhlí, často se to prezentuje naopak. Podáním trestního oznámení na zástupce firem OKD, New World Resources (NWR) a skupiny Ad Hoc Group (AHG) jsme upozornili na nestandardní kroky a policie začala jednat. V rozhovoru pro server Roklen24 to říká slovenský miliardář Pavol Krúpa. Dodává, že OKD, i když je úplně vytunelovaná, může stále nějakým způsobem fungovat. Podnikatel Zdeněk Bakala podle něj nerealizoval ani povinné rezervy, které mu určovala privatizační smlouva. První část rozhovoru zde.

R24: Arca Capital počátkem května podala trestní oznámení na zástupce společností OKD, NWR a skupiny Ad Hoc Group pro podezření ze spáchání trestného činu vydírání české vlády. Jaké jste pro to měli důvody? Šlo vám vyloženě o byznys?

Některé věci dělám kvůli ekonomickým cílům a některé principiálně. I kdybych z toho neměl mít nic, nulu. Některé věci musíte dát do pořádku, když to neudělá někdo jiný. Někdy aktivity někoho jiného musíte zastavit. Představte si jinou firmu, pokud by ze svého zisku vyplácela 188 procent dividendy a zadlužila by se, k tomu za značně nevýhodných úvěrových podmínek. Bylo by to v čase, kdy byla cena energie na nějaké úrovni. Majitelé by si kupovali jachty, drahá sídla. A teď by řekli, státe, dej nám peníze, jinak půjdeme do insolvence. Musí se ukázat příklad, že takto to fungovat nemůže. Česko má jednu nevýhodu, že prezident Václav Havel přišel s tím, že láska musí zvítězit. Podle tohoto hesla ti, kteří nemají morální standardy, k tomu přistupují ve svůj prospěch. V Rumunsku Ceaușesca zastřelili, řeší to jiným způsobem. Stejně tak na Ukrajině nebo v Rusku. V Česku víte, že když uděláte velký podvod, tak vás nikdo nepotrestá. Dokud tady nebude jednoznačně definováno, že se nemůže podvádět, tunelovat a jednat neeticky, tak se to bude dít. Nelíbí se mi, když někdo v médiích vystoupí a řekne: Český státe, dej mi peníze, jinak jdeme do insolvence. Divím se, že nepřišla tvrdší reakce od někoho z vlády. To by se nikde jinde ve světě nemohlo stát. Cíl vlády je nyní jiný, vyřešit situaci horníků. To, že to způsobil někdo jiný, a že by se to po něm mělo vyžadovat, je druhá věc. Naše pozice je taková, že se snažíme všemi dostupnými právními prostředky získat vyvedené finance nazpět. Podáním trestního oznámení jsme vykonali určitou činnost, na jejímž základě může být pohledávka Ad Hoc Group vůči společnosti OKD popřena. Upozornili jsme na nestandardní kroky a policie začala jednat.

R24: Vy sám jste nabídl, že OKD koupíte. Zájemců je víc. Podnikatel Pavel Tykač s René Holečkem, obchodník s uhlím Petr Paukner s Petrem Otavou. Může ta firma za určitých podmínek, a zřejmě jen některé doly, generovat zisk?

Jestli přinášet zisk, to je otázka. Minimálně může být dopad na region menší. Jsou tam dva doly, které dokáží fungovat dalších sedm, osm let. OKD má plus minus 18 miliard obrat a přibližně stejnou výši nákladů. Je ve ztrátě, ale z toho 2,5 miliardy korun jsou odpisy. Podle našich informací lze osm až patnáct procent ročně ušetřit. To představuje tři miliardy ročně. To jsou peníze, které si můžete rozložit v čase na to, abyste tu firmu mohli dál provozovat. Jednoznačně bude už teď nutná nějaká dotace od státu. Otázka je, zda to bude miliarda nebo třeba čtyři. Na základě realizace netransparentních nevýhodných smluv a s přístupem vysát z firmy všechny finance se domníváme, že majitelé a management společnosti v čele se Zdeňkem Bakalou firmě způsobili škodu ve výši desítek miliard korun. Jsme přesvědčeni, že část těchto účelově vyvedených peněz lze získat nazpět po ovládající osobě nebo po vedení, které tyto nestandardní kroky odsouhlasilo. Prostřednictvím prokázání porušení péče řádného hospodáře lze bývalým majitelům odstavit majetek, ale jde o běh na dlouho trať.

Další zájemci mají jinou strategii. Pana Tykače a pana Pauknera víc zajímá uhlí a dodatečné činnosti. V rámci OKD měly být, jak bylo deklarováno i v privatizační smlouvě, vytvořeny rezervy, které ale nejsou. To jsou další dodatečné investice, a pokud by šlo o ekologické nebo technické sanace, pohybují se v řádech miliard. To je další zdroj pro ty, kteří budou OKD vlastnit. Otázka ale je, jestli to budete dělat efektivně. OKD, i když je úplně vytunelovaná, může stále nějakým způsobem fungovat. Z naší pozice na základě bohatých zkušeností usilujeme o získání zpět účelově vyvedených financí. To je náš core business, ale na uhlí potřebujeme partnera, který se této oblasti věnuje. V rámci OKD působí hodně lidí, kteří uhlí velmi rozumí, ti však firmu neřídí. OKD vedou zahraniční manažeři, kteří jsou nastrčenými figurkami.

Úsvit a KSČM vyvolají schůzi k OKD, mohla by být koncem června

R24: Jaký je Váš názor na podnikání Zdeňka Bakaly, který se snažil prezentovat jako podnikatel amerického stylu, stýkal se s prezidentem Václavem Havlem?

Traduje se historka. Jeden člověk kdysi řekl, že při odposlechu kmotra Mrázka v kauze IPB Mrázek řekl: „Jsem velký střelec, ale to co dělá Bakala, tak na to nemám.“ Všechno dokáže maximálně vytěžit. Neřekl bych, že je to typ amerického podnikatele, ale možná se tak chtěl prezentovat. Když dáváte v Americe burze špatné informace, jste za to postižitelný. My na tom také pracujeme. Máme připravené trestní oznámení směřované příslušným zahraničním orgánům, ať se jedná o Švýcarsko, Holandsko, Spojené státy, Británii. Budeme dokládat procesy, které jsem již zahájil v Čechách. Pokud by řídil OKD podnikatel baťovského typu, tak si myslím, že firma stále prosperovala. Sám Bakala v minulosti v rámci rozhovoru pro ČT řekl, že podniká v cyklickém odvětví a rezervy dělat musí. Tím se však neřídil, nerealizoval ani povinné rezervy, které mu určovala privatizační smlouva. Takový člověk si zaslouží to, co má. Musí přijít jednoznačný postih.

R24: Už jste to zmínil, ale zeptám se ještě jednou. Tykačovi, Pauknerovi a dalším jde tedy primárně jen o uhlí? Je to jejich byznys, vědí, do čeho by šli. Uhlí jim může ještě nějakou dobu vydělávat.

Může to být výdělečný projekt. Je to o odvaze a o tom, že projekt má nějaký potenciál. Neobejde se to ale bez pomoci státu. Efektivním řízením a oddálením bankrotu o pět, sedm, osm let lze tyto náklady státu oddálit. Uvidíme, cena uhlí třeba vzroste. Je to podobné jako s ropou. Nikdo neví, jak bude uhlí reagovat. Aktuálně je však cena uhlí stejná jako v roce 2006, kdy OKD generovalo zisk 10 miliard. Objem je nižší. Větší průšvih byl způsoben tunelováním OKD a špatným řízením společnosti, než klesající cenou uhlí. Často se to prezentuje naopak.

Soud ustanovil prozatímní věřitelský výbor OKD, členem i stát

R24: Jednal jste vy sám osobně s panem Pauknerem nebo Otavou?

Ano. S panem Pauknerem jednáme, máme dobré vztahy. Jeho ani pana Tykače nevnímám jako konkurenty. Pokud dojde k prodeji OKD, jelikož je možno prodat firmu v případném konkurzu, budeme se dívat na to, zda je prodaná za standardních podmínek výhodných pro akcionáře. Pokud OKD nějaký investor pomůže, tak to přivítáme, ať už to bude pan Tykač, pan Paukner nebo společně nějaké konsorcium, což myslím, že může být také možnou variantou. Musí to být pro OKD výhodné z důvodu velkých závazků vůči zaměstnancům, odborům a situaci v celém regionu.

Aktuálně je zde také prodej polského dolu Debiensko v rámci firmy NWR Karbonia. Měli jsme zájem o odkup, ale firma Deloitte, která zastřešuje prodej, nás z jednání vyloučila. Proč? Protože v Debiensku jsou podklady, které mohou dokázat nadhodnocení zásob uhlí prezentovaných v rámci IPO v roce 2008.

R24: Vy podnikáte v OZE. Minulý týden se v Německu ukázalo, že přechod na OZE působí potíže. Bez tradičních zdrojů jako je uhlí to nepůjde.

Ani v rámci naší strategie nepočítáme s tím, že by OZE představovaly 90 procent produkce. Je zde koncepce státu, dotace jsou vypsány na 15 let. A co se týče uhlí? Vnímám to tak, že je třeba vyčkat. Není to tak, že bych si teď na uhlí vsadil, ale vývoj ukazuje, že v rámci měsíců nebo let může dojít k růstu. Jasné je to, že uhelné elektrárny hned nelze vypnout. Vyrovnání by neudělal nikdo jiný. Jádro i v Německu už je trochu negativní. Uhlí se nedá zatratit.

R24: Máte svůj soukromý tip, jak to s OKD dopadne? Firma je v insolvenci. Horníci se začínají ozývat. Můžeme se dočkat nějakého rychlého řešení?

Trochu se to predikovat dá. Jedním z možných postupů může být odprodej společnosti. Buď koupí OKD někdo, kdo bude s firmou legálně obchodovat nebo nastrčený bílý kůň. Konkurz by byl hodně zlý. Podle mého názoru skončí OKD s pomocí podpory od státu v reorganizaci. Je to průšvih, který je třeba řešit. A to hodně rázně.

Stále jsem přesvědčen o tom, že skupina Ad Hoc Group (AHG) pracuje dle pokynů Bakaly. Celý vývoj o tom svědčí. Zástupci Ad hoc Group mají svým způsobem odpovědnost za to, jak OKD dopadlo. Oni totiž financovali dividendy. Když financuji někoho, kdo peníze neinvestuje, ale vytáhne si je na dividendách, a navíc netvoří žádné rezervy, pak může přijít velký průšvih. To by nedovolila žádná finanční instituce. Dalším bodem je, že se nikdo nikdy za Ad Hoc Group neukázal. Za skupinu prezentoval rozhodnutí vždy jen mluvčí, ještě z externí agentury. V Londýně jsme navíc chtěli dokázat, že skupina Ad Hoc Group, která sdružuje tři zahraniční fondy, jedná ve shodě, jak prezentuje v Čechách. Instituce „Takeover Panel“, která posuzuje akvizice, však definovala, že AHG v rámci svého tamního působení nejednala ve shodě. Na valné hromadě společnosti NWR také společnosti sdružené pod AHG nejednali ve shodě. Když má někdo zájem něco reálně dělat, musí to investorům odprezentovat. Musí to schválit. Ani v Londýně AHG neprovedlo kroky, které by měl investor standardně provést, pokud mu záleží na ozdravení společnosti. Podobný postup se opakoval i v rámci prodeje RPG Bytů. Vždy to řešil jen mluvčí. Podle mě se snažilo AHG hodit odpovědnost na vládu, ale to se jim nepodařilo.

PAVOL KRÚPA
Pavol Krúpa se narodil 6. března 1972, vystudoval Ekonomickou univerzitu v Bratislavě. S podnikáním začínal již během studií na střední škole, od poloviny 90. let obchodoval s cennými papíry a později založil investiční společnost Arca Capital. Nyní podniká v Česku, na Slovensku, v Rusku, na Ukrajině, v Rumunsku. Je svobodný a bezdětný. Jeho největším koníčkem je práce, ve volném čase pak sport, především cyklistika.
PROFIL ARCA CAPITAL
Arca Capital je finanční skupina holdingového typu, která působí v regionu střední a východní Evropy již 16 let. Arca Capital svou činnost směřuje především na oblast správy aktiv, energetiku, opportunity business a zabývá se také private equity a real estate investicemi. Investice jsou zaměřeny na různé sektory od strojírenství přes potravinářství až po investice do energetiky, biotechnologií či informačních a komunikačních technologií. Skupina působící především v regionu střední a východní Evropy má zastoupení v Bratislavě, Praze, Londýně a v Kyjevě. Skupina spravuje aktiva okolo 700 milionů eur (18,9 miliardy Kč).

Newsletter