Miliardář varuje před novou vlnou terorismu. Možné škody? Obrovské

Nejbohatší člověk opět zachraňuje svět. Tentokrát vyzval vlády i soukromý sektor k tomu, aby začaly investovat do ochrany před novou vlnou terorismu. Nejvážnější hrozbou příštích let je totiž podle Billa Gatese bioterosismus.

„Je velmi těžké ohodnotit pravděpodobnost bioterorismu, ovšem potenciál následných škod je opravdu, ale opravdu obrovský,“ řekl Gates během svého proslovu na Světovém ekonomickém fóru, které se odehrává ve Švýcarském Davosu. „Proto tedy doufám, že během příštích několika málo let budou do oblasti ochrany před touto hrozbou provedeny značné investice.“

Bioterorismus je forma terorismu, která zahrnuje účelové šíření epidemií. Podle zakladatele firmy Microsoft by útok tohoto typu mohl mít nedozírné následky dosahující 10 tisíc mrtvých, případně i více.

Bill Gates se společně se svou manželkou Melindou v boji proti šíření nemocí angažuje už delší dobu. Pár společně založil organizaci Coalition for Epidemic Preparedness Innovation, jejíž rozpočet o výši 700 milionů dolarů má sloužit k výzkumu a následné výrobě vakcín určených pro zastavení možných epidemií, případně nově vzniklých nemocí.

Gates a další miliardáři zachraňují svět „zeleným“ fondem

To samé téma však netrápí pouze Gatese. Již v minulosti se obdobně vyjádřil další podnikatel z oblasti technologií, a to Sam Altman, prezident akcelerátoru Y Combinator. Ten ve svém rozhovoru pro The New Yorker uvedl, že se svými kolegy občas diskutuje možnosti konce světa a právě bioterorismus patří mez ně.

„Poté, co se dánské laboratoři před pěti lety podařilo modifikovat virus ptačí chřipky H5N1, který se tak stal doslova super nakažlivým, šance, že během příštích dvaceti let dojde na rozšíření dalších smrtících nemocí, už rozhodně není nulová.“

9/11 aneb když Saúdové vyhrožují Americe krizí

Newsletter