Míří S&P500 na 6000 bodů, nebo přijde krach?

Zdroj: Depositphotos

Začátek srpna se nesl v duchu změny nálady na finančních trzích. Euforie se rychle překlopila do strachu. Z amerického trhu práce přišla nad očekávání horší data. Holubičí obrat Fedu mohl naznačovat, že se ekonomika potenciálně dostává do problémů. Bank of Japan nečekaně zvýšila sazby. Ruku v ruce s posilujícím jenem byl spuštěn proces „unwinding of carry trade“. Optimismus se z trhu rychle vytratil. Vyvrcholení špatné nálady přišlo v pondělí 5. srpna, kdy index S&P500 klesl o více než 9,5 % od svého červencového all time high.

K situaci na trhu se odlišně stavěl retail oproti institucionálním investorům. Podle stratégů z JPMorgan retailoví investoři ono pondělí kupovali ETF za 472 milionů, ale prodávali v objemu zhruba 1,4 miliardy dolarů. Prodeje značně převyšovaly nákupy. Institucionální investoři naopak prodávali aktiva v objemu 6,7 miliardy, ale nakupovali v objemu 14 miliard dolarů. O akcie ve slevě měli tedy zájem spíše profesionálové než retail. Největší poptávka byla po ETF navázaných na index S&P500, konkrétně fondy s tickery VOO, SPY a IVV. Nejvíc prodávané ETF byly fondy navázané na index NASDAQ 100, který sleduje sto největších (dle tržní kapitalizace) technologických firem.

Průběh srpna nám ukázal, že lépe určitě udělali institucionální investoři, kteří nakoupili akcie v propadu. Trhy se uklidnily, index strachu VIX klesl pod 15. Index S&P500 během necelých dvou týdnů smazal veškeré srpnové ztráty a silné momentum ho žene dál směrem vzhůru. Nové nejvyšší hodnoty indexu jsou už na dosah a dalším významným cílem je hranice 6000 bodů.

Nicméně riziko potenciální recese nelze zcela vyloučit. Výnosová křivka si prošla mírnou deinverzí, což, jak z historie víme, je situace, po níž ve většině případů následovalo období ekonomických problémů. Data z amerického trhu práce nejsou nejpříznivější, červencová míra nezaměstnanosti vzrostla na 4,3 %, oproti očekávaným 4,1 %. Revize tvorby nových pracovních míst od března 2023 do března 2024 ukázala snížení o 818 tisíc pracovních míst mimo zemědělství. Za danou dobu tak nebylo vytvořeno 2,9 milionu pracovních míst, ale 2,1 milionu. Křehčímu trhu práce se více začíná věnovat i Fed, jak avizoval na posledním měnověpolitickým zasedáním. Čím déle jsou sazby na restriktivních úrovních, tím více se zvyšuje pravděpodobnost, že se v ekonomice něco rozbije.

Tohle jsou černé scénáře. Stále platí, že varianta recese je málo pravděpodobná. Naším základním scénářem zůstává hladké přistání americké ekonomiky. Ta nyní zpomaluje, což by mohlo mírnit blížící se začátek snižování sazeb. Na veškerá nově příchozí data mohou trhy reagovat citlivěji. Inflační čísla budou možná upozaděna na úkor dat z trhu práce. K tomu, abychom dosáhli dalšího zářného růstu trhu, bude potřeba, aby ekonomika zůstala dostatečně silná, a nejenže splnila očekávání ohledně dalšího růstu zisků na akcii u indexu S&P500, ale nejlépe aby současná očekávání překonala. A to bude podle nás velmi obtížné. Příští půlrok tak může být na trzích divoký. 

Zdroj: Bloomberg, Reuters

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter