Mládek: Počítáme s až čtyřmi novými reaktory. Staví dcera ČEZ

(Aktualizováno 18:03) S dokončením rozšíření jaderné elektrárny Dukovany za 10 až 12 let celkem výstavbou dvou až čtyř nových jaderných bloků kalkuluje národní akční plán rozvoje jaderné energetiky v České republice podle ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka. 

Plán dle ministra počítá s tím, že v roce 2040 budou v české ekonomice jaderné reaktory generovat 46 až 58 procent celkové produkce elektřiny. Vzniknou dle něj „pravděpodobně“ dva až čtyři nové reaktory. Doplnil, že strategický plán vznikající ve spolupráci s ministerstvem financí obsahuje především záměr stavět jaderné bloky a způsob jejich provedení. 

„Máme vůli stavět nové jaderné bloky. Není ale politická vůle k cenovým garancím,“ uvedl Mládek dle Bloomberg. Nové jaderné bloky by měla stavět dceřiná společnost energetiky ČEZ, která vlastní tuzemské jaderné elektrárny.

Mládek zopakoval, že příprava počítá s dostavbou až dvou bloků v Temelínu a dvou v Dukovanech. Pravděpodobnější je ale to, že přibude po jednom bloku v obou lokalitách, jako první v Dukovanech kvůli dřívějšímu uplynutí životnosti tamních zdrojů. „S vysokou mírou pravděpodobnosti díky regulaci Evropské unie bude jaderná elektrárna v Dukovanech odstavena mezi roky 2035 a 2037, tedy v době, kdy reaktorům vyprší 50 let,“ zmínil ministr. Optimistický odhad podle něj předpokládá fungování současných reaktorů až 60 let. 

Ministr také upřesnil, že dceřiná společnost ČEZ by v případě rozhodnutí o dostavbě jednala s dodavatelem technologie, který by mohl být spoluvlastníkem dceřiné firmy až do 49 procent. To má zabránit neúměrnému prodlužování a prodražování stavby. 

Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky naopak nepočítá dle Mládka s vybudováním závodu na výrobu jaderného paliva v Česku. „Někteří měli pocit, že to ohrožuje národní bezpečnost České republiky, tak jsme to vypustili. Bylo to okrajové téma,“ řekl Mládek. 

Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky, jehož projednávání vláda nedávno přerušila, navazuje na aktualizaci státní energetické koncepce schválené v minulém týdnu. Vláda by se jím měla zabývat 3. června.

Z koncepce vyplývá, že hlavním zdrojem výroby energie v Česku budou jaderná energetika a obnovitelné zdroje. Kabinet se již dohodl na tom, že nebude garantovat výkupní ceny elektřiny z nových zdrojů, což dnes Mládek zopakoval. 

Newsletter