Euro obrací proti dolaru do zisku nad hranici 1,1890 EURUSD. První odhad českého HDP za 2Q ukázal oproti konsensu slabší výsledek. Koruna zůstává ve ztrátě nad 25,50 za euro.

MMF polevuje v očekávání růstu čínské ekonomiky. Místo stimulace radí reformy

Mezinárodní měnový fond snížil svůj odhad ekonomického růstu Číny na příští rok na 7 % z dosavadního odhadu 7,3 %. Zároveň vyzval Peking, aby se vyvaroval dalších stimulačních kroků a místo toho se soustředil na snížení finančních rizik.

Ekonomický růst o 7 % je podle vedení MMF realistický, uskuteční-li Čína rozsáhlé finanční reformy, jak slíbila. Podle fondu jsou nyní správné podmínky k tomu, aby země uskutečnila další krok k uvolnění trhu s úrokovými sazbami. Zpochybnil tak názor několika vysokých představitelů Číny, podle nichž není země na takový krok zatím připravena. Slibované reformy dle MMF srovnají nerovnováhu a zahrnují rovněž další uvolnění kurzu „mírně podhodnoceného“ jüanu.

Čína stojí před volbou: Vysoký růst nebo sázka na spotřebitele

„V tuto chvíli neradíme stimulaci. Nemyslíme si, že je zde dostatek signálů, které by takový krok ospravedlňovaly,“ uvedl náměstek výkonné ředitelky MMF David Lipton. Jako větší hrozbu MMF vnímá přetrvávající závislost na dluhu a investicích např. v oblastech realit, které pohánějí ekonomický růst.

Peking si letos stanovil za cíl udržet ekonomický růst kolem 7,5 procenta. MMF věří, že Číně se může podařit tento cíl splnit, prioritou vlády by však mělo být snížení zranitelnosti země.

Newsletter