MMF radí Česku držet uvolněný kurz měnové politiky. Čeká růst HDP o 2,5 %

Česká ekonomika letos podle odhadu Mezinárodního měnového fondu poroste o 2,5 procenta a stejné tempo růstu by měla udržet i v příštím roce. MMF to uvedl ve své čerstvé prognóze po ukončení pravidelné každoroční mise v Česku.

„Zlepšení ekonomiky je taženo exportem, ale je i stále více podporováno domácí poptávkou,“ uvedl vedoucí delegace MMF Costas Christou. Loni tuzemský HDP klesl o 1,1 procenta.

Zástupci MMF hodnotili vývoj tuzemské ekonomiky, veřejných financí i vývoj finančního sektoru. ČR by podle doporučení fondu měla udržovat prorůstovou měnovou politiku, dokud se inflační očekávání neukotví poblíž cíle centrální banky. Její intervenční politika sice dle MMF vedla ke zmírnění deflačních tlaků, inflace přesto zůstává na velmi nízké úrovni. Postupně by ale během několika měsíců měla začít růst na zhruba 0,6 procenta, předpovídá fond.

ČNB má stanoven cíl inflace na 2 % a podle zápisu z květnového jednání bankovní rady je právě udržení tempa růstu cenové hladiny poblíž cíle podmínkou opuštění režimu intervencí proti koruně. ČNB očekává pozvolný růst cen a překročení 2% hranice na začátku roku 2015.

MMF čeká slabší růst americké ekonomiky, delší prostor pro nulové sazby

Centrální banky by měly sladit své kroky, laxnost znamená chyby, radí šéfka MMF

Newsletter