Dolar si připisuje zisky, v průběhu dne konstantně zpevňuje ve směru 1,1750 EURUSD. Měny regionu si také žijí po svém. Koruna posiluje pod 25,30 EURCZK, zatímco zlotý naopak nadále oslabuje. Zlotý je na páru s korunou v oblasti historických minim. Forint se pohybuje do strany.

„Mňoukající“ kryptoměna. Virtuální kočky zahlcují síť

Ethereum, po bitcoinu dvojka na trhu kryptoměn, se v uplynulých dnech potýkalo se značným zvýšením zatížení sítě. Důvod? Virtuální hra CryptoKitties, která se během několika dnů stala největší decentralizovanou aplikací využívající blockchain etherea.

Princip hry, která byla spuštěna koncem listopadu, vzdáleně připomíná populární hru Pokémon Go, která minulé léto zachvátila miliony majitelů chytrých telefonů. S tím rozdílem, že u CryptoKitties jde o virtuální kočky.

Kreslené kočky za desítky tisíc dolarů

Hra CryptoKitties umožňuje každému uživateli sítě ethereum kupovat či prodávat animované kočky. Cílem hry je zkřížit kočky s jinými virtuálními kočkami, aby vznikla animovaná zvířátka se zcela mimořádnými vlastnostmi. Čtyřikrát za hodinu vznikají nové kočky a každá z nich odpovídá jednomu bloku v blockchainu etherea. Virtuální zvířátka pak mohou hráči kupovat, sbírat, křížit nebo vyměňovat. Za transakce ve hře se platí jak jinak než digitální měnou ethereum.

Průměrná cena kočky se pohybuje kolem 134 dolarů. Tři nejvzácnější a nejdražší virtuální kočičky v rámci kry CryptoKitties se však podle serveru CoinTelegraph prodávají za 114 573 USD, 81 549 USD a 69 600 USD, tj. celkem za více než 572 etherů. Podle údajů serveru TechCrunch z 3. prosince již uživatelé sítě ethereum utratili za animované kočky přes milion dolarů. Podle údajů ETH Gas Station již na CryptoKitties připadá 13,94 % všech transakcí v síti této kryptoměny.

Kryptoměny? Máme 2,5 miliardy lidí hrajících na globálním hřišti

Kočky v síti

Jak je hra jednoduchá, tak vysoké jsou nároky na blockchain. Vysoké zatížení sítě podle serveru CoinDesk dokonce začíná odrazovat ICO (initial coin offering). Startup SophiaTX, který měl začít s prodejem tokenů 5.prosince, své plány prý kvůli zahlcení blockchainu a z toho plynoucím prodlevám v chodu sítě raději odložil.

Server BBC uvádí, že platforma Etherscan 28. listopadu hlásila v síti ethereum od spuštění hry šestinásobný nárůst čekajících transakcí. „CryptoKitties se staly tak populární, že na platformě ethereum zabírají významnou část dostupného prostoru pro transakce,“ cituje britský server Garricka Hilemana z Cambridge Centre for Alternative Finance.

Bitcoin ročně spotřebuje energie jako Omán. Ethereum jako Uruguay

Přesto, že síť ethereum hlásí kvůli kočičímu šílenství zvýšenou zátěž, na cenu druhé největší kryptoměny zatím hra CryptoKitties žádný pozitivní vliv neměla. Naopak – jeden ether se dnes obchoduje za cca. 450 USD, což je 12 % pod historickým maximem z konce listopadu. Na druhou stranu, tato kryptoměna, stejně jako většina ostatních, v letošním roce zažila skutečně prudký růst, od začátku roku si její cena připsala kolem 5500 %.

Kočičí dapp momentálně vítězí

CryptoKitties se stala největší decentralizovanou aplikací běžící na protokolu ethereum, a předběhla tak dosavadního lídra, decentralizovanou obchodní platformu EtherDelta.

Podle spoluzakladatele obchodní platformy Coinbase, Freda Ehrsama, mají decentralizované aplikace (tzv. dapps), jako je EtherDelta, v delším časovém horizontu potenciál stát se sektorem s hodnotou v řádech bilionů vzhledem k tomu, že problémy etherea se škálováním by se měly během několika následujících let vyřešit. Jen samotný trh obchodování s kryptoměnami se již pohybuje v řádech miliard. A transakční protokoly založené na ethereu budou prý brzy schopné poskytnout infrastrukturu, která bude na globálním trhu konkurovat vedoucím finančním institucím.

Na rozdíl od takových projektů si dapps typu CryptoKitties kladou poněkud méně ambiciózní cíle – jednoduše bavit kryptoměnovou komunitu. I proto je zajímavé sledovat, jak se jejím tvůrcům podařilo využít blockchainovou síť etherea k tomu, aby dali vznik první takto úspěšné decentralizované hře.

Kryptoměny jako tikající časovaná bomba? Pohled spolutvůrce etherea

Newsletter