Mocná žena pop music mění politiku Applu

Jedna z největších ikon současného světa pop-music je také svým způsobem úspěšnou lobbistkou. Svým otevřeným dopisem adresovaným společnosti Apple vyjádřila americká zpěvačka Taylor Swift nespokojenost s platební politikou firmy a uvedla, že z tohoto důvodu neumožní Applu streamovat její nové album. A co se nestalo? Technologický obr kapituloval.

Mediální šéf Applu Eddy Cue na Twitteru oznámil, že společnost bude umělcům a nahrávacím firmám platit za hudbu přehrávanou v nové streamovací službě Apple Music i během tříměsíční zkušební doby. Což dosud nebylo v plánu.

Apple nabízí uživatelům možnost vyzkoušet si službu Apple Music na tři měsíce zdarma. Původně plánoval, že za toto zkušební období nebude umělcům a nahrávacím firmám platit žádné peníze. Swiftová však o víkendu označila tento postup za „šokující“ a upozornila, že poškodí zejména začínající mladé umělce.

„Nechceme po vás iPhony zdarma. Nechtějte po nás, abychom vám poskytovali hudbu bez zaplacení,“ napsala Swiftová v otevřeném dopisu zveřejněném v neděli. Apple krátce poté ohlásil změnu platební politiky.

Pětadvacetiletá Taylor Swiftová letos obsadila 64. místo v žebříčku nejvlivnějších žen světa sestavovaném časopisem Forbes. Stala se tak nejmladší ženou v první stovce.

Spotify za 8,5 miliardy dolarů. Bude to na Apple Music stačit?

Novinky od Applu: Kapitán, platby i hudba

Newsletter