Modré pondělí v zeleném. Sýrie, výsledky, Tesla překonala GM

AKTUALIZOVÁNO – První všední den Pašijového týdne, tedy Modré pondělí, se na Wall Street nesl v zeleném. Byť nebyl růst nikterak velký, dočkali jsme se zajímavých událostí jako například nového prvenství Tesly jakožto největší americké automobilky.

Dnešní výsledky přišly v situaci, která není z hlediska geopolitických událostí zrovna poklidná. Řeč je v tomto směru o pátečním americkém útoku na leteckou základnu na západě Sýrie, v rámci kterého prezident Trump „odklepl“ použití několika desítek raket Tomahawk jakožto odvetu za chemický útok.

„Tento týden se vzhledem k nadcházejícím Velikonocím dočkáme pravděpodobně malých zobchodovaných objemů,“ řekl pro server CNBC Quincy Krosby, stratég společnosti Prudential Financial. „Myslím si však, že minimální aktivita trhům jedině prospěje, a to především vzhledem k událostem v Sýrii,“ dodal.

Napětí v Sýrii, společně a uzavřením dalšího velkého ropného pole v Libyi, podporuje růst cen ropy. Typ Brent dnes rostl o +0,71 % až na 55,95 USD/barel, WTI pak o +0,82 %, což odpovídá 53,06 USD/barel.

Připravte se na růst cen ropy. Až o 20 procent

V neposlední řadě je nutné upozornit na pozvolna začínající výsledkovou sezónu amerických společností. V tomto směru bude zajímavé sledovat například automobilku Tesla, která se během pondělí vyhoupla, nejprve jen krátce, na pozici největšího výrobce aut v USA z hlediska tržní kapitalizace. Dostala se tak na chvilku před dlouhodobého lídra, kterým byla firma General Motors.

Po konci obchodování však byly karty rozdány opět jinak. Tesla nakonec dosáhla 50,949 miliardy dolarů a GM 50,885 miliardy.

Tesla Market Cap

GM Market Cap

Index Dow Jones tak dnes rostl o +0,01 % až na 20 658,02 bodů. S&P 500 je výše o +0,07 %, což odpovídá 2357,16 bodům. Nasdaq si připsal +0,05 %. Jeho zavírací cena se zastavila na 5880,93 bodech.

Jednotlivé segmenty se vyvíjely následovně:

Nejlepší výkon

  1. Energetika +0,77 %
  2. Reality +0,67 %
  3. Spotřebitelské zboží zbytné +0,16 %

Nejslabší výkon

  1. Telekomunikace -0,31 %
  2. Finance -0,26 %
  3. Zdravotnictví -0,16 %

Dolar během dne vinou klesajících výnosů amerických státních dluhopisů oslabil až k 1,060 za euro. Aktuálně se obchoduje kolem 1,059 EURUSD.

Newsletter