Mohou Google, Facebook i Twitter v Rusku umlknout?

Google, Twitter i Facebook čelí blokaci Ruskem po upozornění na porušování zákonů v zemi. Zákonů velmi kontroverzních. Ruská mediální autorita Roskomnadzor zaslala americkým mediálním gigantům dopis, ve kterém se dožaduje spolupráce – v souladu s ruskými internetovými pravidly. V praxi to znamená udavačství. V Moskvě nově „blogerský zákon“ vyžaduje, aby blogeři s více než 3.000 unikátními uživateli denně publikovali obsah pod svým pravým jménem s registrací u příslušných autorit.

Roskomnadzor se tedy rozhodl požádat Google, Twitter a Facebook o předání jmen příslušných bloggerů a zároveň žádá odstranění obsahu stránek s obsahem rozpoznaným ruským generálním prokurátorem jako „extremistická informace.“

Tiskový mluvčí cenzurní organizace Roskomnadzor Vadim Ampelonskyi k tomu prostřednictvím emailu pro stanici CNBC dodal pouze to, že „taková korespondence je naprosto běžná při jednání se zahraničními internetovými společnostmi.“

Podhoubí kritiky Kremlu

Twitter a Facebook se staly velmi populární platformou pro kritiky ruského prezidenta Vladimíra Putina, proto tento krok ze strany ruské cenzurní organizace není velkým překvapením. Vzhledem k tomu, že Facebook zároveň spravuje Instagram a Google má na sebe navázáno také hned několik dalších produktů, jakákoliv blokáda má potenciálně možnost ovlivnit velké množství stránek.

Rusko se neustále snaží zpřísňovat své internetové zákony. V loňském roce například schválilo legislativu, která dovoluje orgánům blokovat vybrané stránky bez soudního příkazu. Tento krok kritici Kremlu označili za cenzuru.

Facebook vládní žádosti ohledně dat uveřejňuje na svých internetových stránkách a tvrdí, že každý obdržený požadavek kontrolují pro jeho právní dostatečnost a následně ho buďto odmítají, nebo u požadavků, které jsou příliš obecné či nejasné požadují podrobnější informace. V roce 2014 společnost obdržela hned dvě žádosti o poskytnutí dat od ruské vlády, z nichž obě dvě byly zamítnuty.

Twitter používá stejný systém jako Facebook a v roce 2014 obdržel ze strany Ruska až 108 žádostí, z nichž žádné nebylo vyhověno. Twitter také uvedl, že obdržel 89 žádostí o odstranění obsahu, ale souhlasil pouze s 13 % z nich.

„Zamítli jsme několik žádostí o umlčení populárních kritiků ruské vlády a další požadavky na omezení svobody slova o nenásilných demonstracích na Ukrajině,“ uvedl Twitter na svých internetových stránkách.

Poslední ze třetice, Google, obdržel za rok 2014 celkem 134 žádostí o údaje o uživatelích, podle jejich online zprávy o transparentnosti však vyhověli pouze pěti procentům.

Rusko se o cenzuru pokouší již delší dobu a svou snahu nevzdává. Například v  březnu minulého roku zablokovalo přístup na stránky kasparov.ru, které patřily velmi známému kritikovi Putina, politikovi a šachovému velmistrovi – Garrimu Kasparovovi. Stejně tak na černou listinu zakázaného čtiva zařadil Roskomnadzor i stránku známého blogera a opozičníka Alexeje Navalného.

Newsletter