Moneta hlásí pokles zisku. Vyplatí vyšší dividendu?

AKTUALIZOVÁNO – Skupině Moneta, dřívější GE Money, klesl za devět měsíců letošního roku čistý zisk meziročně o zhruba devět procent na 3,2 miliardy korun. Za poklesem byly konkurenční tlaky. Provozní výnosy se snížily o 8,5 procenta na 8,34 miliardy korun. Firma zároveň oznámila, že zvyšuje odhad očekávané dividendy.

„V průběhu prvních devíti měsíců roku 2016 jsme pokračovali v plnění našeho plánu nastaveného při IPO, který spočívá v tom, udržet si vedoucí pozici v českém bankovním sektoru a stát se hlavní preferovanou bankou pro malé a střední firmy v České republice,“ uvedl generální ředitel a předseda představenstva Monety Tomáš Spurný.

Celková aktiva stoupla o 4,1 procenta na 145,7 miliardy korun. Vklady klientů se za tři čtvrtletí zvýšily o 5,7 procenta na 114,9 miliardy Kč. Náklady na riziko činí 0,75 procenta u hodnoty čistých úvěrů klientů, což je stabilní hodnota ve srovnání s předchozím rokem. Ukazatel poměru nákladů k výnosům dosáhl 44,3 procenta, což je pokles z původních 45,7 procenta loni.

„Výsledky hospodaření Monety mírně zaostaly za tržním i naším očekáváním, na úrovni čistého zisku pak byly prakticky v souladu s trhem, pod naším odhadem. V souladu s našimi predikcemi banka reportovala výši celkových provozních nákladů, zklamání se tak koncentrovalo do čistého úrokového výnosu a výnosu z poplatků a provizí, které zaostaly za našimi odhady. Za pozitivum lze označit další zlepšení kapitálové přiměřenosti a snížení podílu nesplácených úvěrů,“ uvedl Richard Miřátský z Komerční banky.

Firma uvedla, že aktuální růst, kontrola nákladů a pokrok při řízení kapitálu vede ke zvýšení odhadu očekávané dividendy na 100 – 110 procent čistého zisku za letošní rok oproti předchozímu odhadu ve výši minimálně 70 procent. „Ač výsledky byly celkově mírně slabší, oznámená výše dividendy je velmi milým překvapením a očekáváme tak pozitivní reakci ceny akcií,“ dodal Miřátský.

„V návaznosti na posílení našich online distribučních kanálu, rebrandingu všech poboček a představení nové bankovní aplikace začínáme vidět hmatatelné výsledky v podobě nezávislé banky s unikátní značkou v českém bankovním sektoru. Náš program investic vykazuje rané, ale o to působivější výsledky,“ doplnil Spurný.

Miliardář Krúpa chce pozastavit prodej zrychleného úpisu akcií Monety

Plán na oddělení od skupiny GE se daří plnit rychleji. Moneta nyní očekává úplné oddělení během 2. čtvrtletí příštího roku, dříve, než bylo plánováno, a to při dodržení původního rozpočtu.

„Za nejaktuálnější riziko považujeme rozhodnutí GE ohledně prodeje zbývajícího 18% podílu v Monetě. Případné rozhodnutí o prodeji přes trh by mohla zvýšená nabídka akcií tlačit jejich cenu nahoru. Přesto si ale myslíme, že atraktivní dividendový výnos by měl potenciální hlubší propady v ceně akcií limitovat. Kromě toho rizikem je delší dobu přetrvávající období nízkých úrokových sazeb, vysoká konkurence a přísnější regulace,“ dodal Miřátský.

Moneta je v Česku šestou největší bankou, má asi milion klientů. Ve zhruba 230 pobočkách zaměstnává víc než 3000 lidí.

Newsletter