Morgan Stanley strčila odhady do kapsy, ve 2Q zdvojnásobila zisk

(Aktualizováno 15:40) Spanilá jízda, v rámci níž své výkony za 2Q předvedly již Citigroup, JPMorgan, Goldman Sachs i Bank of America, dnes pokračuje a pomyslnou štafetu přebírá poslední z velkých bankovních jmen – Morgan Stanley. Banka před zahájením obchodování oznámila za 2Q zisk v přepočtu na jednu akcii ve výši 94 dolarových centů při výnosech 8,52 miliardy dolarů.

Další z klíčových bankovních institucí tak s rezervou přeskakuje pomyslnou laťku nastavenou analytiky. Ti očekávali zisk 55 centů při výnosech dosahujících 8,19 mld. USD. Akcie v premarketu sílily o bezmála 2 %, regulérní obchodování zahajují se ziskem 0,5 %.

Slabší pokles obchodování s dluhopisy

Kvartální upravený zisk MS za 2Q se více než zdvojnásobil na 1,94 mld. USD (94 centů na akcii) z 980 mil. USD (41 centů) před rokem. Výnosy mírně narostly z 8,33 mld. USD před rokem. Nárůst lze připsat silným výkonem divizí investičního bankovnictví a wealth managementu, které více než kompenzovaly pokles výnosů z obchodování s dluhopisy, s nímž se potýká většina velkých bank. Pokles v této divizi byl však v případě Morgan Stanley méně výrazný, než se očekávalo, a dosáhl 8 procent, zatímco v případě větších rivalů Citigroup a Morgan Stanley to bylo o 12 a 15 procent.

Výše uvedená čísla nezohledňují opravné položky týkající se hodnoty vlastního dluhu banky a daní. Po očištění o jednorázové položky banka vydělala 60 centů na jednu akcii a i tak překonala konsensus 56 centů.

Výnosnost kapitálu (return on ekvity, ROE) banky zůstává pod hranicí 10 procent, za níž se banka plánuje dostat nejlépe v roce 2015. V předchozích dvou letech dosáhla MS výši ROE kolem 5 procent.

Akcionářům až 100 procent zisku

Šéf Morgan Stanley James Gorman uvedl, že doufá, že se bance během příštích let podaří navrátit zpět do rukou akcionářů až 100 procent zisku. Banka dříve oznámila 12měsíční plán zpětného odkupu akcií v objemu jedné miliardy dolarů, který by měl být završen v březnu příštího roku, a zdvojnásobila výši dividendy na 10 centů na akcii.

Akcie Morgan Stanley v letošním roce stojí, se ziskem 3,6 % ke včerejšímu závěru, v čele pětice největších bank na Wall Street. Akcie Citigroup za stejné období ztratily 4,4 %, Goldman Sachs klesly o 3,8 %, Bank of America oslabily o mírných 0,4 %, zatímco akcie JPMorgan o 0,4 % zpevnily.

Do zisku Bank of America stále promlouvá „hypoteční kocovina“

Goldman Sachs v 2Q s rezervou překonává laťku trhu a hlásí nárůst zisku i tržeb – akcie +2 %

JPMorgan ve 2Q – nižší zisk i výnosy na slabším obchodování, stále však nad odhady

Citigroup překvapila výsledky za 2Q i výší vyrovnání. Akcie +4 %

Wells Fargo poprvé od roku 2009 nedosáhla na vyšší zisk

Newsletter