Americké výnosy rostou více než evropské. Dolar obrátil do zisku pod 1,0650 za euro. Měny regionu v mírné ztrátě. Koruna se obchoduje nad 25,25 za euro.

Morgan Stanley: Tři náznaky oživení ropy

Trh s ropou se pomalu stabilizuje. Začátkem února mu osvěžení dodaly spekulace některých obchodníků, že se přebytek nabídky, který je považován za hlavního viníka „ropné krize“, dostává pod kontrolu. Stratég Morgan Stanley, Martijn Rats, odhaduje, že ačkoli dodávky ropy mohou zůstat během druhého čtvrtletí beze změny, poptávka dále klesne. „Jsme svědky prvotních signálů, že se ropný trh koncem roku začne vyrovnávat,“ řekl ale Rats k dalšímu průběhu roku 2015. „Stále existuje nadprodukce, ale její odhady jsou stále nižší. To je pozitivní,“ řekl. 

Zde jsou tři důvody, které podle Ratse svědčí o stabilizaci trhu s  ropou:

  1. Ropné společnosti v reakci na pád cen ropy rychle snížily kapitálové výdaje. Dohromady stáhly své investiční plány o 88 miliard dolarů. Tato částka by stačila k výrobě 500 tisíc barelů ropy za den, které by ropné společnosti mohly vyprodukovat, pokud by své investiční výdaje nerevidovaly. Ropný průmysl srazil kapitálové výdaje o 22 procent, což se podle Ratse blíží 24% snížení z roku 1986.
  2. Těžařská aktivita následuje kapitálové škrty a klesá. Počet těžařských věží v USA spadl až o 30 procent a vrtných zařízení mimo Spojené státy asi o 10 procent.
  3. Odhady růstu dodávek ropy mimo OPEC klesly. Dvanáctičlenný kartel OPEC, International Energy Agency i US Energy Information Administration, tedy tři důležité organizace, co se predikcí týče, zhoršily své prognózy v tomto směru. 

Morgan Stanley upravila doporučení pro akcie jak v oblasti ropných služeb a průzkumných prací, tak v oblasti těžby na „atraktivní“, což bylo, podle Ratse, jedno z „nejnepříjemnějších vyhlášení“, které jeho research tým udělal. 

Cena ropy Brent aktuálně obchoduje u hladiny 60,50 dolaru za barel, americká lehká ropa WTI pak u úrovně 51,75 amerického dolaru za barel komodity. Letošním minimem Brent přitom bylo 46,4 dolaru za barel dne 13. ledna, u WTI 43,6 USD/b z 29. ledna. Od té doby tedy výrazně narostl zpět diferenciál mezi cenou ropy Brent a WTI.

Newsletter