Murdochova mediální říše: BSkyB má od akcionáře převzít evropské televize

Britská televizní skupina BskyB potvrdila zprávy, že jedná o převzetí aktiv Sky Italia a Sky Deutschland od svého akcionáře 21st Century Fox, ovládaného rodinou Ruperta Murdocha. Akcie Sky Deutschland dnes drží 6% zisk.

Transakce, o níž o víkendu informovala agentura Bloomberg, by znamenala konsolidaci evropských aktiv v oblasti placených televizních kanálů v rukou americko-australského mediálního magnáta Ruperta Murdocha. Jeho rodina je největším akcionářem společnosti 21st Century Fox, která z 39 % ovládá BskyB a zároveň vlastní 55 % aktiv Sky Deutschland a je 100% majitelem Sky Italia. Společnost 21st Century Fox by se oprostila od televizního byznysu a mohla se více soustředit na oblast filmu, kde se jí daří.

Dle původní zprávy Bloomberg by hodnota transakce měla činit 10 miliard eur a několikaměsíční jednání o akvizici by měla být úspěšně završena letos v létě. BskyB by získala kontrolu nad společnostmi, které poskytují satelitní programy zhruba 8,5 milionu domácnostem v Německu a Itálii. Jednání jsou nicméně v prvotní fázi a nedošlo zatím k jakékoli dohodě o podmínkách transakce.

Potvrzení jednání se pozitivně projevilo v obchodování s akciemi Sky Deutschland, které dnes dopoledne obchodují minimálně s 6% ziskem, zatímco akcie BskyB v Londýně ztrácejí přes 2 %. Podle analytiků Citi je přímý prospěch potenciální transakce omezený.

Murdochova Fox dříve usilovala o převzetí plné kontroly nad BSkyB, v roce 2011 však byla nucena od záměru upustit, když čelila obvinění, že novináři z Murdochem ovládaných novin ve Velké Británii kontrolovali mobilní telefony celebrit a upláceli policii.

Newsletter