Kurz koruny oslabil k hranici 25,25 za euro. To jsou hodnoty, kterých bylo naposledy dosaženo v květnu 2022, tedy v době, kdy trh reagoval na první spekulace o dosazení Aleše Michla na post guvernéra ČNB. Aktuální oslabení souviselo rovněž s ČNB. Konkrétně s rozhodnutím o sazbách a s aktualizovaným výhledem. Klíčovou otázkou teď je: Může koruna ještě víc oslabit?
ČNB na únorovém zasedání doručila snížení sazeb o půl procentního bodu (psali jsme zde). Zároveň zveřejnila aktualizovanou prognózu, která ukázala revizi výhledu růstu směrem dolů v letošním i příštím roce, letošní pokles inflace do horní hranice tolerančního pásma inflačního cíle, oproti listopadové prognóze nezměněný výhled kurzu a revizi vývoje úroků směrem dolů.
Právě výhled sazeb byl hlavním důvodem, proč koruna během čtvrtka oslabila o více než procento. Přispět mohl i fakt, že jeden z centrálních bankéřů hlasoval pro snížení úroků o 75 bodů, zatímco zbytek o 50. U části trhu to mohlo vyvolat víru v to, že by ČNB mohla na příštích zasedáních postupovat se snižováním sazeb rychleji.
Tato představa opět vychází především z revidovaného výhledu sazeb. U něj však guvernér Michl upozornil, že prognózovaných hodnot nemusí být dosaženo. Bankovní rada je dlouhodobě opatrnější a postupuje po mírnějších krocích, než navrhuje model centrální banky. Podle Michlových slov by se do hry mohla vložit i dle všeho vyšší úroveň neutrální sazby, k čemuž přidáváme potenciální faktor oproti prognóze slabší koruny.
Záznam online komentáře k rozhodnutí ČNB, který vznikl ve spolupráci se společností XTB
Na otázku, zda by domácí měna mohla oproti současnému spotovému kurzu ještě oslabit, odpovídáme ano. Trh bude během dnešního dne dále vstřebávat včerejší rozhodnutí bankovní rady, čeká nás navíc setkání ČNB s analytiky, kde bude dopodrobna probrána aktualizovaná prognóza.
Oslabení koruny by se však mohlo týkat jiných událostí. Na domácím poli půjde o inflaci za leden, která bude zveřejněna příští čtvrtek. Aleš Michl uvedl, že ČNB očekává dosažení meziroční hodnoty kolem 3 %. Nevyloučil výsledek v pásmu 2,5-3 %, kam rovněž spadá část odhadů analytických týmů, včetně nás s odhadem 2,9 %. Pokud by výsledek překvapil hodnotami bližšími spodní hranici zmiňovaného pásma, nevylučujeme oslabení koruny spojené se spekulací o možném dalším snížení úroků o tři čtvrtě procentního bodu, například už na březnovém zasedání.
Sledovat budeme i zahraniční dění. Dnes nás totiž čeká roční revize americké inflace dle sezónnosti. Úprava loňských meziměsíčních hodnot by měla ukázat vývoj inflační dynamiky, což by mohlo ovlivnit výhled trhu spekulující o prvním snížení amerických sazeb.
Pokud by se ukázalo, že v závěru roku došlo na revizi směrem vzhůru, mohlo by to ovlivnit očekávání u květnového zasedání Fedu, kde trh čeká snížení úroků se zhruba padesátiprocentní pravděpodobností. Pokles této hodnoty a posun snížení sazeb do červnového zasedání by mohl vést k růstu amerických výnosů, což by v případě posunu nominálních a reálných mohlo působit na slabší rizikové měny, včetně koruny. Slabší inflační dynamika by naopak výnosy mohla snížit.
Celkově je patrné, že americké výnosy, zejména ty na dlouhém konci výnosové křivky, tíhnou vzhledem ke kondici ekonomiky k vyšším hodnotám. Pro korunu a ostatní měny regionu bude klíčové, zda se výnosy udrží na současných úrovních, nebo zda se objeví proměnné podporující jejich další růst. Rychlý a intenzivní nárůst zahraničních tržních sazeb přispívající ke snížení úrokového diferenciálu proti koruně považujeme za jedno z hlavních rizik celkově slabší domácí měny spolu se zbytkem regionu. Otázkou je, zda ke scénáři takové růstu amerických i evropských sazeb dostaneme s ohledem na fázi cyklu odpovídající fundamenty.
U kurzu koruny budeme sledovat také komentáře centrálních bankéřů. Pokud budou slovně zdůrazňovat predikci toho, že úroky pravděpodobně neklesnou tolik, jak ukázala prognóza, koruně by to mohlo pomoci k o něco silnějším hodnotám. Zcela zásadní však bude zmíněný výsledek lednové inflace. Předpokládáme, že se kurz v nejbližší době udrží nad hranicí 25,00 za euro. V případě akumulace rizika a sentimentu směrem k ještě slabší domácí měně budeme sledovat hranici 25,50 za euro.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,0771 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 104,01 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0710 do 1,0823 EURUSD.
Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 25,25 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 23,44 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,15 až 25,37 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,29 do 23,57 USDCZK.
Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.
Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, ECB, Fed, ČNB, CME, TradingView