Nad očekávání lepší výsledek německého ZEW indexu podpořil euru, které posiluje nad 1,2160 EURUSUD. Posilující euro proti dolaru podpořilo korunu. Kurz zpevnil pod hranici 25,60 za euro.

Na KB se před výsledky soustředili prodejci, vítězem dne O2

Pražská burza nedokázala udržet ranní zisky a uzavřela den při spíše podprůměrných objemech mírně ve ztrátě -0,35 %. Ranní nárůsty na všech hlavních titulech nenašly dostatečnou podporu a prodejní dynamika, která již byla vidět na trhu včera, udávala tón v odpoledních hodinách do závěru. Objem obchodů dosáhl úrovně 620 mil. korun. Hlubší ztráta indexu PX byla odvrácena silnější závěrečnou aukcí na hlavních titulech.

Akcie Komerční banky se staly nejvíce obchodovaným titulem a zůstaly pod solidním prodejním tlakem, den před zveřejněnými výsledky za první kvartál. Akcie v závěru oslabila o 0,2 %, ale před ním se obchodovala s větší ztrátou a otestovala své spodní rozpětí od ztráty nároku na dividendu 5350 Kč. Závěrečná aukce titulu pomohla, ale je patrné, že investoři si všimli silného nárůstu po přechodu na obchodování bez nároku na dividendu a berou v hladině 5400 Kč zisky. Vysokému očekávání udržitelnosti růstu by banka měla zítra ráno dostát, aby se současný prodejní tlak nezměnil ve volný pád k úrovním 5200 Kč, a akcii se nedýchalo po dodání očekávaných výsledků za první kvartál o poznání hůře.

Komerční banka ukáže solidní čísla. Kam až vylétne zisk?

Akcie ČEZu pokračovaly v úzkém obchodním rozpětí z minulých dní 636-40 Kč a zakončily den téměř beze změny +0,16 %. Snaha prolomit opět hranici 640 Kč se i při dnešním obchodování nezdařila a akcie spíše viděla slušnou prodejní dynamiku do závěru dne. Lepší poptávka v závěrečné aukci pomohla titulu tak jako v případě Komerční banky. Dnešní večerní jednání druhého kola v Bruselu o reformě evropského trhu CO2 povolenek bude mít vliv na cenu povolenek a nepřímo cen elektrické energie v Německu. Dnešní ohlasy z Bruselu, že se může dohodnout finální dohoda o začátku rezervního fondu od roku 2019 spolu se začleněním nealokovaných povolenek z konce dekády do fondu jsou nadějná. Pokud dojde k dohodě, uvidíme postupný růst cen CO2 povolenek, který se projeví do cen elektrické energie. To by mohlo opět časem vyvolat zájem o sektor energetik, potažmo akcie ČEZu. Trh se ale v současné době soustředí na příští týden, kdy ČEZ zveřejní své výsledky za první kvartál a navrhne výši dividendy. Samotný vývoj na cen CO2 tak bude odsunut do pozadí, ale toto téma je nutné sledovat spolu s cenami cen elektrické energie.

Akcie O2 opět dnes zaznamenaly lepší objem a blokový obchod napovídá, že kupec z konce období nároku na dividend je zpět. Akcie se stala vítězem dne s nárůstem 1,6 %. Silné obchody na Unipetrolu se dnes znovu neobjevily a akcie tak byla nechána na pospas slabší likviditě a oscilovala mírně pod hranicí 150 Kč.

Akcie v regionu zakončily smíšeně, když polský WIG odepsal 0,6 %, tažený bankou PKO a korekcí na PKN. Maďarský BUX přidal 0,15 %, když akcie zakončily den hluboko pod denními maximy, taženy dolů vybíráním zisků a sentimentem na trzích.

Newsletter