Letošní obchodování je po novoročních prázdninách na některých trzích v plném proudu. Euro proti dolaru zpevnilo, stejně tak i měny regionu střední a východní Evropy. Koruna posílila pod hranici 24,00 za euro, a je tak nejsilnější za více než deset let. Poptávka rostla také po polském zlotém a maďarském forintu.
Koruna včera pokračovala v novoročním posilování. Za posunem nestojí jeden konkrétní faktor, nýbrž kombinace několika. Prosincová inflační data napříč Evropou dopadla nad očekávání dobře, stejně tak i revize indexů PMI, které proběhly ve většině směrem vzhůru. Pozitivně pak působí i teplé počasí oslabující hrozbu evropské energetické krize. Takové prostředí nahrává rizikovějším měnám, jako je právě koruna, zlotý a forint.
Nedojde-li k výraznějším změnám současného prostředí, případně k výběru zisků, na větší korekci si můžeme počkat delší dobu. Sázky na slabší korunu bychom mohli čekat se zhoršením makro prostředí, tedy se zhoršením příchozích dat, ať už tvrdých nebo měkkých. Zároveň platí, že potenciální shortaři mohou být od větších spekulací odrazeni přítomností České národní banky.
Vliv mohou mít i americká data s ohledem na výhled sazeb Fedu. Zápis z prosincového zasedání potvrdil potřebu navýšení úroků a mírně výše posunul i výhled vrcholu sazeb. Vše se však obešlo bez zásadnějších tržních dopadů. Po svižném posílení dolaru na začátku roku se tak euru podařilo smazat část ztrát k úrovni 1,0600 EURUSD. Společné evropské měně může v tuto chvíli nahrát například zlepšení obchodních podmínek, včetně zlevnění plynu. Přikláníme se k názoru, že se kurz v následujících seancí stabilizuje v pásmu 1,0500 až 1,0740 EURUSD.
Ráno zveřejněná německá obchodní bilance za listopad, která skončila oproti konsensu větším přebytkem, neměla na trhy vliv. Evropská inflace by dle dat z dílčích zemí mohla klesnout, data však budou zveřejněna až zítra. Dnes nás čeká polská inflace, kde trh rovněž pracuje s poklesem. I přesto nelze vyloučit její další nárůst s nástupem nového roku. Podle vyjádření centrální banky se však již dalších navýšení polských sazeb zřejmě nedočkáme. Polský zlotý by tak mohl těžit především s ohledem na případný další pokles cen energií. V eurozóně bude zveřejněn index cen výrobců za listopad, kde je rovněž očekáván pokles. Bude-li nad očekávání větší, mohl by podpořit aktuální pozitivní naladění.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0607 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 104,36 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0534 do 1,0662 EURUSD.**
Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,00 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,62 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 23,96 až 24,08 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,54 do 22,79 USDCZK.**
**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.
Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME