Americká výnosová křivky se napřímila. Dolar zpevnil pod 1,0900 za euro. Koruna se obchoduje pod 25,25 za euro a pod 23,20 za dolar.

Na Wall Street se vrací strach. Propad o 2 %

Americký trh akcií dnes po včerejší rally rázně obrátil, když nad dojmem z dobře započaté výsledkové sezóny a euforií po včerejším holubičím komentáři šéfky Fedu Yellenové převážily obavy celosvětového měřítka.

Nervozita ze slábnoucí evropské ekonomiky je na trzích znát od úvodu týdne, kdy byla zveřejněna výrazně špatná čísla z německého průmyslu. Příznivě nevyzněla ani dnešní slova šéfa ECB Draghiho o tom, že jsou patrné známky zpomalování ekonomiky eurozóny a je třeba zvýšit inflaci z „extrémně nízkých“ úrovní. Do toho se množí varování ze zadrhnutí motoru evropské ekonomiky – Německa. Tamní institut Ifo dnes varoval před další ztracenou dekádou. K tomu  připojme obavy z „nakažení“ americké ekonomiky a faktor ukončení QE, k němuž má v USA dojít tento měsíc.

S tímto mixem událostí se na Wall Street vrací nervozita a volatilita silně roste. Poté co index S&P 500 včera předvedl nejsilnější rally za rok, jíž ocenil další příslib Fedu podržet sazby u nuly déle, dnes středeční zisk zcela umazal a zakončil s bilancí -2,07 %. Se srovnatelnou ztrátou -2,02 % uzavřel seanci také technologický Nasdaq a DJIA propadl o 1,95 %.

„Index strachu“ VIX, vyjadřující volatilitu trhu, dnes vyskočil o více než 25 % na nejvyšší úroveň od února.

O více než 4 % dnes propadly akcie hliníkárny Alcoa, která včera velmi solidně zahájila americkou výsledkovou sezónu. Lepší než očekávaná čísla dnes zveřejnil i nápojový gigant PepsiCo, který navíc zvýšil celoroční výhled zisku. Navzdory tomu, akcie firmy mírně oslabily.

Výjimkou, která si dnes navzdory výprodejům mírný zisk připsala, je Apple. O tom se dnes mluvilo především v souvislosti s miliardářským investorem Carlem Icahnem, který ve svém dopise adresovaném šéfovi Applu Timu Cookovi znovu apeloval na objemný zpětný odkup akcií. Icahn tvrdí, že akcie firmy jsou výrazně podhodnoceny.

Newsletter