Poslední dny se nesly ve znamení tlaků na slabší dolar. Střední konec US výnosové křivky dále neroste, naopak pozorujeme propad delších reálných sazeb, např. 10Y TIPS odevzdal 10 bb. Euro se proti dolaru obchoduje nad 1,1900 EURUSD, koruna po včerejší ČNB zpevnila pod 25,40 za euro.

Na Wall Street se vrací strach. Propad o 2 %

Americký trh akcií dnes po včerejší rally rázně obrátil, když nad dojmem z dobře započaté výsledkové sezóny a euforií po včerejším holubičím komentáři šéfky Fedu Yellenové převážily obavy celosvětového měřítka.

Nervozita ze slábnoucí evropské ekonomiky je na trzích znát od úvodu týdne, kdy byla zveřejněna výrazně špatná čísla z německého průmyslu. Příznivě nevyzněla ani dnešní slova šéfa ECB Draghiho o tom, že jsou patrné známky zpomalování ekonomiky eurozóny a je třeba zvýšit inflaci z „extrémně nízkých“ úrovní. Do toho se množí varování ze zadrhnutí motoru evropské ekonomiky – Německa. Tamní institut Ifo dnes varoval před další ztracenou dekádou. K tomu  připojme obavy z „nakažení“ americké ekonomiky a faktor ukončení QE, k němuž má v USA dojít tento měsíc.

S tímto mixem událostí se na Wall Street vrací nervozita a volatilita silně roste. Poté co index S&P 500 včera předvedl nejsilnější rally za rok, jíž ocenil další příslib Fedu podržet sazby u nuly déle, dnes středeční zisk zcela umazal a zakončil s bilancí -2,07 %. Se srovnatelnou ztrátou -2,02 % uzavřel seanci také technologický Nasdaq a DJIA propadl o 1,95 %.

„Index strachu“ VIX, vyjadřující volatilitu trhu, dnes vyskočil o více než 25 % na nejvyšší úroveň od února.

O více než 4 % dnes propadly akcie hliníkárny Alcoa, která včera velmi solidně zahájila americkou výsledkovou sezónu. Lepší než očekávaná čísla dnes zveřejnil i nápojový gigant PepsiCo, který navíc zvýšil celoroční výhled zisku. Navzdory tomu, akcie firmy mírně oslabily.

Výjimkou, která si dnes navzdory výprodejům mírný zisk připsala, je Apple. O tom se dnes mluvilo především v souvislosti s miliardářským investorem Carlem Icahnem, který ve svém dopise adresovaném šéfovi Applu Timu Cookovi znovu apeloval na objemný zpětný odkup akcií. Icahn tvrdí, že akcie firmy jsou výrazně podhodnoceny.

Newsletter