Nadhodnocené akcie? Pět investičních tipů, jak na ně

Každý, kdo jen trochu sleduje finanční trhy, by jistě souhlasil, že americké akciové indexy nejsou na zrovna normálních hodnotách. To ovšem neznamená, že byste se od nich měli držet dál. Avšak specifická doba si žádá specifickou investiční strategii. Jak si pohrát s drahými akciemi a vydělat? Hned pět možností nabízí blog The Reformed Broker.

Nakup a drž

Dlouho to dělal každý a dlouho to také fungovalo. A pokud to vydržíte, bude to fungovat i teď. Krátkodobé výkyvy v cenách akcií sice přímo vybízí k akci, avšak pokud patříte k dlouhodobým investorům, neměly by vás znepokojovat. Výkyvy jsou inherentní součástí chování každého dynamického trhu – pokud ceny spadnou, potom půjdou zase nahoru. The Remormed Broker tedy radí ignorovat krátkodobou volatilitu a revidovat své portofolio v delších časových intervalech.

Učte se od nejlepších

Co se týče obchodování s akciemi, nikdy si nemůžete být ničím jisti a tak platí, že existuje jen málo investorů, kteří se ve svých strategiích téměř nikdy nemýlí. A právě slovy a činy této hrstky byste se měli v nejistých dobách inspirovat. K takovým patří například pověstný „Věštec z Omahy“, Warren Buffett, kterého lze bez nadsázky označit za jednoho z investorských idolů. The Reformed Broker tedy radí sledovat chování zkušených investorů a jejich vyjádření – či varování – v médiích nebrat na lehkou váhu.

Známá investiční pravidla platí. Stačí trocha statistiky

Sázejte na víc karet

Diverzifikace je základním investičním pravidlem, jehož smyslem je ochrana před rizikem propadu jednoho trhu – pro investora, který má své zdroje v různých aktivech, nebude tak bolestný. Investovat do amerických akcií v rámci různých sektorů však v současné době nemusí stačit – často se totiž pohybují velmi podobně. Diverzifikovat byste tak měli nejen sektorově, ale i regionálně. Atraktivní tituly najdete v Evropě, ale i na asijských trzích.

Shortujte

Řada investorů utrácí horentní sumy za zajištění svého portfolia, The Reformed Broker však místo toho radí pokusit se z dynamických akciových trhů vytřískat co nejvíce. Takovým způsobem je tzv. shortování akcií, kdy investor spekuluje na pokles ceny titulu, který nevlastní. To se standardně provádí pomocí finančních derivátů CFD (kontraktů na vyrovnání rozdílu). Kupující kontraktu – pokud cena aktiva klesne – je povinen zaplatit prodávajícímu rozdíl. Shortování není nic pro zelenáče, zkušení obchodníci s dobrým odhadem však na něm mohou značně vydělat.

Zvolte taktický přístup

Jsou doby, kdy se vyplatí investovat jako diví, ale také doby, kdy je lepší nechat trhy spát. Některé trhy jsou vhodné pro krátkodobou spekulaci, jiné jsou zase ideální pro dlouhodobé investice. Proto není od věci analyzovat historické výkony akcií. To však není vše, co musí investor sledovat. Současné podmínky na trhu – ocenění, volatilita, rozpětí úrokových sazeb, chování investičních fondů i politické hrozby – vše může být důležité. Jinými slovy, je třeba brát v potaz všechny dostupné informace.

Newsletter