Stará akciová poučka říká, že nahoru se jde po schodech a dolů jede výtahem. Neslyšel jsem ji nikdy citovat v dluhopisovém kontextu, ale události posledních let napovídají, že platí i zde. Vezmeme si jako příklad desetiletý americký státní dluhopis neboli v traderské hantýrce „trežurku“. Naposled dosahovala podobných výnosů jako dnes v roce 2007. Naopak nejnižší výnos jsme viděli přesně v polovině roku 2020. Je to tedy téměř na chlup přesně poměr třinácti ku třem ve prospěch chůze po schodech dolů oproti cestě výtahem nahoru (použijeme-li místo cen výnosy).
Minulý týden byla zveřejněna česká, německá a americká inflační čísla. Všechna více či méně splnila očekávání a prokázala trend snižující se či stabilní inflace. Po dlouhém období nejistoty se jedná o pozitivní zprávy. Není se proto čemu divit, že se začínají ozývat volání po snížení referenčních úrokových sazeb. Tu českou by měla podle spekulací ČNB snížit již do konce letošního roku. S americkou a evropskou sazbou je to krapet složitější. Zde trh zápasí s různými odstíny snižování podle toho, jaký ekonomický ukazatel je zrovna zveřejněn.
Přestože to byly hlavně restriktivní úrokové zásahy centrálních bank, které poslaly dluhopisové trhy v Evropě a USA výnosovým výtahem směrem nahoru, je naivní se domnívat, že centrální banky pouhým snížením referenční sazby symetricky napraví škody, které napáchaly jejich zvýšením. Jednoho dne se svými restrikcemi přestanou a ta doba není podle mého názoru příliš vzdálená, avšak dlouhodobé výnosy nemusí nutně zareagovat snížením. Může se stát, že zůstanou na vysokých úrovních nebo se naopak ještě zvýší. Bude záležet na mnoha jiných okolnostech a ekonomických i politických parametrech. Uvědomme si, že dluhopisový výnosový výtah sice možná dorazil do nejvyššího patra, ale zdaleka jsme z něj ještě nevystoupili, natož abychom se vydali na pomalou cestu dolů po schodech. Všudypřítomná, ale nevyřčená hypotéza, že „cut“ nebo alespoň zastavení zvyšování oficiálních úrokových sazeb by mělo změnit tristní situaci, ve které se nacházejí investoři sedící na balících dluhopisů vydaných s nulovým výnosem a ekonomické subjekty, jejichž výkonnost se odvíjí od výše dlouhodobého financováním, je nesprávná.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0530 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 106,45 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0472 do 1,0594 EURUSD.**
Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,66 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 23,42 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,56 až 24,74 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,28 do 23,59 USDCZK.**
**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.
Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME