Na devizových trzích je patrní rizikově averzní nálada projevující se v silnějším dolaru. Ten proti euru testuje hranici 1,1700 EURUSD. Risk-off sentiment oslabuje měny regionu. Koruna se posunula k úrovni 25,40 za euro.

Nakupovat? Američané raději spoří

Průměrný Američan se těší rostoucím příjmům, ale místo aby je utratil, raději spoří. Alespoň tento model chování naznačují čerstvé statistiky. Zatím tak nenasvědčuje nic tomu, že by po slabém úvodu roku mělo přijít zlepšení. A nejde o okrajovou statistiku, nákupy spotřebitelů totiž tvoří zhruba 70 procent americké ekonomiky.

Útraty amerických spotřebitelů v dubnu stagnovaly, což naznačuje větší opatrnost ve srovnání s březnem, kdy nákupy vzrostly o 0,5 procenta. To příliš nekoresponduje s lepší příjmovou situací. Příjmy Američanů se v témže měsíci zvýšily o 0,4 procenta, po březnové stagnaci. Analytici (konsensus Bloomberg) v průměru očekávali o desetinu procenta mírnější růst příjmů, na druhé straně ale předpokládali alespoň nějaký (0,2procentní) růst spotřeby.

S neochotou víc utrácet se pojí také slabý tlak na růst cen, podle dnešních údajů nejslabší od roku 2009. Příjmy navíc Američany nevedou do obchodů, ale raději je využívají na splátky dluhu či posílení úspor. Největší ekonomika světa se pozvolna probírá z nečekaně slabého úvodu roku, kdy nepříznivé počasí a silný dolar přispěly ke zhoršení hospodářského výkonu. Hrubý domácí produkt Spojených států podle páteční revize od ledna do března klesl o 0,7 procenta.

Americká ekonomika propadla. Dočasně?

Newsletter