Nálada německých firem dál uvadá, spotřebitelé jsou ale optimisty

Podnikatelská nálada v největší evropské ekonomice se již třetí měsíc v řadě zhoršila. Index institutu Ifo v červenci klesl na 108 bodů z červnových 109,7 bodu, zatímco analytici očekávali mírnější pokles na 109,4 bodu.

Do důvěry podnikatelů se nepříznivě projevuje geopolitické napětí respektive zprávy ohledně krize na Ukrajině, v Iráku a v Pásmu Gazy. Průzkum odráží postoj zástupců zhruba 7 tisíc společností.

Německý soukromý sektor silně roste vlivem služeb. Francii tlačí opět horší průmysl

Zhoršilo se také hodnocení výhledu pro příštích šest měsíců. Index očekávání se snížil o 1,4 bodu na 103,4 bodu. Zhoršil se také pohled na současnou situaci, ukazatel současných podmínek klesl o 1,9 bodu na 112,9 bodu.

V opačném směru se v Německu vyvíjí nálada spotřebitelů, která je nejlepší za 7,5 roku, vyplývá z ráno zveřejněných údajů výzkumné společnosti GfK. Index spotřebitelské důvěry pro srpen stoupl na 9 bodů z červencových 8,9 bodu. Srpnová hodnota je nejvyšší od prosince 2006.

„I přes eskalaci situace v Izraeli a na Ukrajině jsou němečtí spotřebitelé toto léto stále neobyčejně optimističtí,“ uvedl analytik GfK Rolf Bürkl. Zpráva o sestřelení malajsijského letounu nad Ukrajinou se v průzkumu ještě neprojevila. Očekávání spotřebitelů ohledně vývoje domácí ekonomiky se kvůli krizím na Blízkém východě a na Ukrajině mírně zhoršilo, celkově ale zůstalo na vysoké úrovni.

Newsletter