Průměrná domácí cenová hladina klesla v meziročním srovnání z 12,7 % na 11,1 %. Tržní konsensus počítal s trochu výraznějším snížením, na což reagovala koruna posílením. Silnější pozice ale koruně nevydržela a kurz se posunul nad úroveň 23,75 EURCZK. Dezinflační tempo je výrazné i v jádrové složce inflace. Vše tedy nasvědčuje tomu, že bychom se v letních měsících mohli dostat na jednocifernou meziroční inflaci.
Květnová meziroční inflace v České republice klesla v meziročním srovnání z 12,7 % na 11,1 %, dle tržního konsensu se měla snížit o další dvě desetiny procentního bodu na 10,9 %. V meziměsíčním srovnání inflace vzrostla z -0,2 % na 0,3 % oproti očekávané stagnaci. Krom relativně vysoké srovnávací základny za meziroční dezinflací stály ceny pohonných hmot nebo bydlení. Naopak v meziměsíčním srovnání hrály výraznou roli rostoucí ceny potravin, které meziměsíčně vzrostly o 0,9 %. Je nutné podotknout, že v dubnu ceny potravin klesly o 1,6 %, což je nad rámec běžného sezonního poklesu. Výraznější zdražení potravin v květnu je tudíž částečně dáno cenovou korekcí.
Pozitivní zprávou je dezinflace u samotné jádrové inflace. Ta v květnu klesla na hodnotu 8,6 %, jarní prognóza ČNB přitom počítala s poklesem na 9,1 %. V okolních evropských státech nebo v Americe bývá jádrová inflace přetrvávajícím problémem. Nás může současná dezinflační dynamika „jádrovky“ těšit, byť zůstává výrazně nad inflačním cílem. Je tedy možné, že současná květnová meziroční inflace by mohla být poslední dvouciferná, tedy v červnu bychom se mohli dostat pod 10% cenovou úroveň. ČNB bude pravděpodobně spokojena se současným dezinflačním tempem a na měnověpolitickém zasedání příští týden ponechá hlavní úrokovou sazbu na 7% úrovni.
Koruna za poslední týden vůči euru oslabuje. Z úrovní v okolí 23,50 za euro jsme se ve včerejších ranních hodinách dostali ke středovému kurzu lehce pod úrovní 23,74 EURCZK. Zveřejnění inflačních čísel, která dopadla lehce hůře, než se očekávalo, posílilo korunu k 23,64. Následná korekce korunové zisky umazala. V odpoledních hodinách se euro obchodovalo kurzem 23,75 EURCZK.
U dolaru je situace odlišná. Zelené bankovky se v porovnání s korunou od začátku června pohybují v rozpětí 25 haléřů, v pásmu 21,91 až 22,16 USDCZK. V tuto chvíli chybí nějaký výrazný impuls, který by mohl kurz poslat jedním nebo druhým směrem. Příležitostí bude dost. Dnes odpoledne vyjdou inflační čísla v Americe a zítra se koná zasedání Fedu. Po řadě měsíců utahování je velmi pravděpodobná úroková pauza. Důležitá proto bude rétorika na tiskové konferenci. Více jsme psali zde. Ve čtvrtek nás čeká zasedání ECB, kde očekáváme zvýšení sazeb o 25 bazických bodů. To je v tržních očekáváních již zaceněno, klíčový tak bude výhled a rétorika.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0793 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 103,33 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0715 do 1,0833 EURUSD.**
Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 23,79 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,04 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 23,69 ž 23,84 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,95 do 22,22 USDCZK.**
**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.
Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME