Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0700 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna zpět pod 25,20 za euro.

Nárůst tržních sazeb pomohl dolaru k dalším ziskům

Klíčové body

  • Dolar posílil vůči jenu nad 138,00USDJPY, vůči euru pod 1,0800 EURUSD
  • Koruna včera prolomila hranici 22,00 USDCZK, vůči euru oslabila nad 23,75 EURCZK.
  • České ceny výrobců v dubnu klesly více, než byl tržní konsensus.
Zdroj: Depositphotos

Dolar včera posiloval vůči euru, koruně i jenu. Americká měna v době řešení dluhového stropu představuje bezpečný přístav, ke kterému se v tuto chvíli investoři obrací. Přidal se navíc nárůst nominálních i reálných tržních sazeb. 

Ze čtvrtka na pátek byla zveřejněna japonská inflace, která v dubnu meziročně vzrostla v celkovém i v jádrovém vyjádření, a to z 3,2 % na 3,5 %, resp. z 3,8 % na 4,1 %. V posledních dnech byl reportován i deficit japonské obchodní bilance za duben, který se snížil z revidovaných 775,1 miliardy jenů na 432,4 miliardy. Vývozy sice klesly ze 4,3 % na 2,6 %, nicméně snížení deficitu má na svědomí pokles dovozů, který se meziměsíčně snížil ze 7,3 % na -2,3 %. V noci z úterý na středu jsme se také dozvěděli, o mezikvartálním růstu japonské ekonomiky. V prvním čtvrtletí letošního roku vzrostla o 0,4 % oproti předchozí stagnaci, meziročně se jedná o 1,6% růst. Tato data japonský jen sice krátkodobě posílila, nestačilo to však s ohledem na globálně posilující dolar.

Zhruba od konce března se kurz USDJPY pohybuje ve vzestupném kanálu z hodnot pod úrovní 130,00 USDJPY. Včera byla proražena hranice 138,00 USDJPY, jen byl tedy nejslabší od svých listopadových hodnot. V horizontu několika dnů je tento měnový pár už překoupený a pohybuje se v oblastech silné rezistence, dá se tedy očekávat jistá korekce, která by část jenových ztrát umazala. Klíčovou otázkou bude, jak dlouho vydrží dolarové nabírání zisků.

Dolar je silný díky nejistotě kolem amerického dluhového stropu, více jsme o tom psali zde. Přidal se i vliv rostoucích nominálních i reálných tržních sazeb. Trh ještě nedávno očekával, že Fed ve druhé polovině roku sníží sazby o zhruba 80 bodů, aktuálně jsme se posunuli k hodnotám 50-60 bodů. Vůči euru tak sílí zelené bankovky už od začátku měsíce. Včera středový kurz prorazil hranici 1,0800 EURUSD. Za poslední dva týdny dolar oproti euru posílil o více než 2,8 %. Ještě výraznější je vidět posílení vůči koruně. Od 4. května dolar posílil z hodnoty 21,165 USDCZK až nad včerejších 22,00 USDCZK, kde jsme narazili na silnou rezistenci, od které má kurz tendenci se odrážet.

Na domácí půdě byl včera zveřejněn index cen výrobců. Ten v dubnu meziměsíčně klesl z -1 % na -1,2 % (oček. pokles na -0,2 %) a meziročně z 10,2 % na 6,4 % (očekáván byl mírnější pokles na 1,5 %). Posun byl tažen zejména klesajícími cenami energií, rovněž je nutné brát v potaz relativně vysokou srovnávací základnu. Pokles byl evidentní zejména v cenách zemědělských (meziměsíční pokles o 3,3 %) a průmyslových výrobců (meziměsíční pokles o 1,2 %). Naopak ceny ve stavebnictví a ceny služeb mírně vzrostly.

Koruna včera krátce oslabila až nad úroveň 23,76 EURCZK, než přišla korekce. Spíše než na data o cenách výrobců se v kurzu projevil silný dolar a vyšší americké tržní sazby. Pokud toto prostředí vydrží, rizika budou více na straně slabší domácí měny.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0781 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 103,38 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0759 do 1,0865 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 23,74 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,02 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 23,59 ž 23,76 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,76 do 22,08 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME

Newsletter