V listopadu klesla celková inflace z 8,5 % na 7,3 % meziročně, očekáváno bylo 7,2 %. Meziroční růst spotřebitelských cen byl ovlivněn efektem nižší srovnávací základny, kde sehrálo roli loňské zavedení úsporného tarifu. Bez něj by dle ČNB inflace dosáhla 4,7 % oproti 5,8 % z října. Meziměsíčně vzrostly ceny energií a plynu. Nejvíce na inflaci měla vliv položka imputovaného nájemného, tedy náklady vlastnického bydlení. Centrální banka předpokládá, že inflace se v lednu bude pohybovat kolem 3 %, což umožňuje začít s uvolňováním měnové politiky.
Listopadová meziroční inflace se lišila od podzimní prognózy ČNB o 0,2 procentního bodu směrem nahoru. Zchlazená domácí poptávka se projevuje v pozvolném poklesu jádrové inflace, která se posunula z 4,2 % na 3,9 %. Růst cen prodejců, výrobců a poskytovatelů služeb klesá. Zpomalil zejména růst cen zboží, naopak mírně zrychlila dynamika imputovaného nájemného. To začalo překvapivě meziměsíčně i meziročně opět růst. Meziměsíčně také rostly ceny stravovacích služeb či rekreací.
Meziroční růst cen potravin v listopadu výrazně zpomalil. Snižují se ceny domácích i světových zemědělských komodit, a s tím ruku v ruce utlumená spotřebitelská poptávka. Celkový pozorovaný vývoj, byť s mírnou odchylkou, potvrzuje vyznění listopadové prognózy centrální banky. Po zvýšení inflace v říjnu vinou úsporného tarifu česká ekonomika pokračuje v trendu posunu směrem k 2% cíli. Vzniká tak otázka započetí cyklu snižování sazeb. Podle nás má bankovní rada dostatek argumentů k prvnímu opatrnému snížení sazeb už na prosincovém zasedání. Pokud však v radě převáží většinový přístup odpovídající strategii držet se tzv. za křivkou a počkat si na výsledek lednového efektu přecenění, kolem kterého panuje čím dál více nejistot, od cen energií až po ceny potravin, první akce by mohla přijít až na začátku příštího roku.
Kurz EURCZK včera mírně posílil díky oproti tržnímu odhadu vyššímu výsledku inflace. Měnový pár EURUSD vyklesal do oblasti okolo 1,07500 a vyplnil tím zónu, kde 14. listopadu nastal prudký vzrůst, který byl způsoben poklesem americké inflace nad očekávání. Nyní pár vyčkává na data, která investorům buďto potvrdí změnu trendu, nebo naopak ukáží lokální dno okolo 1,07000 a odrazí se směrem 1,10000.
Tento týden čeká obchodníky mnoho zpráv. Odstartujeme to dnešními daty o nezaměstnanosti z Velké Británie. Dopoledne se dozvíme data o evropském a německém ZEW indexu a newyorskou session nám odstartují data o inflaci z USA, které nás připraví na středeční zasedání Fedu a rozhodnutí o úrokových sazbách. Pokračovat budeme ve čtvrtek zasedání ECB a Bank of England. U všechn třech centrálních bank očekáváme stabilitu sazeb.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0782 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 103,90 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0709 do 1,0803 EURUSD.**
Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,42 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,65 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,34 až 24,51 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,53 do 22,77 USDCZK.**
**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.
Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, ECB, Fed, ČNB, CME