Nastává ten správný čas investovat do ropy?

Od července minulého roku propadla cena ropy o hrozivých bezmála 60 %. Radost z tohoto propadu mají především dopravci či běžní občané jezdící do práce nebo na dovolenou autem. Méně radosti, ale zato více vrásek, mají producenti nebo investoři do této komodity. Ještě na začátku července roku 2014 se cena ropy pohybovala bezpečně nad 100 USD za barel. V aktuálním měsíci však zatím přešlapuje kolem hodnoty 45 USD za barel, což ale není až tak hrozivé vzhledem k propadu na konci srpna. 

Přitom, jak si mohli mnozí již všimnout, cena ropy už nějakou dobu setrvává na hodnotách nad 40 dolary. Přijde sice sem tam nějaký krátký výkyv, ale pak se cena zase vrátí k hodnotám okolo 45 dolarů za barel. Zdá se tedy, že trh s ropou je relativně stabilizovaný.

Odhadovat cenu komodit, tudíž i ropy, je velmi náročné. Neexistují totiž fundamenty pro stanovení výsledné ceny. Toto „černé zlato“ nemá žádnou vnitřní hodnotu, nelze se jí tudíž dopočítat s použitím nějakého modelu. Vyvstává nám tedy otázka, proč zrovna 40 USD za barel. Tato hranice je dána průměrnými náklady na těžbu. Pokud by se producenti dostali pod tuto hodnotu, museli by vykazovat ztráty a omezovat těžbu. Určit průměrné náklady je rovněž náročné, ale odhadují se na 50-60 dolarů s tím, že nejnižší náklady má Saúdská Arábie, a to okolo 40 dolarů. To je právě to magické číslo, které funguje jako taková psychologická bariéra bránící dalšímu propadu.

V minulém týdnu přitom analytici Goldman Sachs ve zveřejněné prognóze upozornili, že cena ropy může klesnout až k 20 dolarům za barel. Ale ani sama Goldman Sachs nepovažuje tuto variantu za pravděpodobnou a spíše předpokládá ceny v rozmezí 45 až 50 USD. Kartel OPEC, který nedávno mezi sebe přijal staronového třináctého člena Indonésii, si chce za každou cenu udržet svůj zhruba 40% podíl na světovém trhu s ropou. Kartelu se tento podíl na úkor Spojených států amerických zatím daří bránit. Daní za to je však výrazný cenový pád.

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Nad nízkými cenami ropy se mračí nejen chudší členové Organizace zemí vyvážejících ropu, ale už i sama Saúdská Arábie, která je nucena snižovat výdaje a rušit některé projekty (více zde). S problémy se potýkají také země mimo OPEC jako Norsko, Kazachstán nebo v médiích hojně zmiňované Rusko.

Mezinárodní agentura pro energii (IEA) odhaduje pro rok 2015 růst celosvětové poptávky po ropě o 1,71 milionu barelů denně, což je nejvyšší tempo za pět let. V roce 2016 pak růst poptávky zpomalí na 1,36 milionu barelů denně (více zde). Pokles cen má za následek ukončení nákladné a neefektivní těžby v USA, Rusku nebo Severním moři. Způsobil ale také zvýšení poptávky po pohonných hmotách. To bude znamenat zvýšení poptávky po ropě od členů OPEC. Kartel tak zřejmě dosáhne svého cíle vytlačit méně efektivní konkurenty z trhu a udrží si svůj podíl. Pak by možná mohlo dojít k pozvolnému růstu cen ropy. Pro člověka investujícího ve střednědobém a dlouhodobém horizontu se nabízí možnost, která určitě stojí za zvážení. Nastává ten správný čas investovat do ropy?

Výše uvedené skutečnosti naznačují, že ten správný čas již nastal. Z dlouhodobého hlediska nemá cena ropy už kam klesat. Jednou z možností je investice do indexových akcií (ETF), které jsou oblíbené zejména díky své transparentnosti, nízké nákladovosti a možnosti diverzifikace. Níže najdete přehled pěti ETF investujících do ropy seřazených podle spravovaného majetku k datu 15. září 2015. V přiložené tabulce můžete srovnat jejich nákladovost nebo meziroční zhodnocení.

Symbol Název Výše poplatků Meziroční zhodnocení Spravovaný majetek v mil. dolarů
USO United States Oil Fund 0,72% -28,44% 2 564 
OIL S&P GSCI Crude Oil Tot Ret Idx ETN 0,75% -32,78% 874
DBO DB Oil Fund 0,79% -27,90% 489
OLO DB Crude Oil Long ETN 0,75% -31,33% 10
OLEM Pure Beta Crude Oil ETN 0,85% -25,69% 4

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Fin a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zajímáte se o ETF? Pak čtěte z našeho archivu:

Letní horka živou vodou investic do vody?

Jak investovat do zlatých vlasů děda Vševěda?

Pozor, zájem investorů o rozvíjející se trhy znovu roste

Spadne z investic do zlata rez?

Investovat můžete i s koránem v kapse

Tip: Investujte do „sociálně zodpovědných“ firem

Bude se zelenit zeleným investicím?

Naskočili jste už zpět do nemovitostí?

Kde hledat zisky, když se akciová párty chýlí ke konci? II.

Kde hledat zisky, když se akciová párty chýlí ke konci? I.

Newsletter