Máme za sebou poslední den roku 2022 na finančních trzích a přišla chvíle na ohlédnutí se nazpět. Nestává se tak často, aby se začátek minulého roku jevil na začátku toho nového jako totálně vzdálená historie. Letos tomu tak je. Marně si snažím vzpomenout, jaká ekonomická témata se mi před rokem honila hlavou. Byly zde jednoznačně předzvěsti problémů. Inflace ve Spojených státech se vyšplhala na neuvěřitelných šest procent, Fed byl kousek od začátku zvyšování sazeb. Ekonomové stále tvrdí, že inflace je pouze dočasná. Ruská armáda stojí na ukrajinských hranicích a značně velká skupina odborníků tvrdí, že konvenční útok Ruska na Ukrajinu nikdy nezačne. Ceny zemního plynu v Evropě nedávno dosáhly „neskutečných“ 100EUR/MWh a zdá se, že to bude asi všechno, co uvidíme. Nic nebylo vzdálenějšího od pravdy.
Lidská mysl má neuvěřitelnou schopnost zvyknout si na jakoukoliv situaci a, jakkoliv mimořádná je, nepovažovat ji časem za nic výjimečného. Pokusím-li se vzpomenout, kdy naposled jsme zažili podobný rok jako ten minulý, napadá mě pouze jeden, 1990. Počátek roku 1990 byl na jeho konci stejně fantaskní jako počátek roku minulého teď pro nás. Nemám v úmyslu se vracet k popisu věcí, které všichni dobře známe, chci poukázat na dva fenomény, které se v té době udály, ale nedostalo se jim takové popularity jako různým politickým událostem. První se týká úrokových sazeb, druhý akciového trhu.
Rok 1990 přinesl mimo jiné znovusjednocení Německa. Začlenění východní části přineslo nevyhnutelně velké přesuny kapitálu ze západu na východ, které v očích Bundesbank, tradičně velmi protiinflačně zaměřené, znamenaly neoddiskutovatelné inflační nebezpečí, a proto zvedla svou referenční sazbu na 8 % při inflaci 5 %. Tehdejší situace v Německu je nesrovnatelná s dnešním inflačním vývojem v Evropě a USA, ale co bych zmínil je, že cesta úrokových sazeb směrem dolů trvala několik let a byla rozhodně delší než jejich cesta nahoru. Tato nesymetrie se zdá být obecným pravidlem a měli bychom být opatrní při kreslení optimistických scénářů pro náš budoucí vývoj.
Konec osmdesátých let a začátek let devadesátých je z hlediska amerického akciového trhu počátkem obřího býčího trendu, který i se započtením dvou hlavních krizí v letech 2000-2002 a 2007-2009 trvá do dnes. Třicet let je dost dlouhá doba na to, aby se nám, lidským tvorům žijícím na zemi pouze omezenou dobu, některé z podstaty krátkodobé jevy počaly jevit jako univerzální pravidla. Dal bych si proto pozor na floskule typu „akcie jdou jenom nahoru“ či „negativní rok na akciích je vystřídán rokem kladným“ apod. Máme zde časový interval ohraničený dvěma výjimečnými historickými roky vyplněný největším býčím akciovým trhem. To je něco, co stojí minimálně za zamyšlení a nabádá k opatrnosti.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0683 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 103,49 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0600 do 1,0733 EURUSD.**
Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,16 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,59 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,10 až 24,26 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,49 do 22,76 USDCZK.**
**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.
Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME