Evropské i americké výnosy rostou. Euro je proti dolaru v mírné ztrátě, obchoduje se pod 1,0900 EURUSD. Koruna se po včerejší lehkém oslabení posunula nad 23,80 za euro.

Nechal školu a s vášní pro šort položil akcie velkého podlaháře

Akcie maloobchodního prodejce plovoucích podlah Lumber Liquidators Holdings Inc. v průběhu minulého týdne prudce poklesly. Tento propad byl poháněn obviněním z nadměrného používání formaldehydu v jeho výrobcích, které lze vysledovat zpět až na blog téměř neznámého 25letého investora, který rád spekuluje na pokles akciových titulů.

Xuhua Zhou, který zanechal studia doktorského programu v oboru finance na univerzitě UCLA, se následně stal individuálním investorem. A zhruba před dvěma lety se začal zajímat o akcie firmy Lumber Liquidators. Pozoroval nárůst hrubé ziskové marže společnosti, a současně se dozvěděl, že některé produkty společnosti pocházejí z Číny. To zintenzivnilo jeho podezření, že firma obchází bezpečnostní nařízení ve snaze o snížení nákladů.

Zhou se narodil a vyrostl v Číně, měl tedy určité zkušenosti s tamními dodavateli a i tento fakt pomohl jeho následnému hledání. Průzkumné aktivity ho nakonec dovedly až do soudní síně, zpráv na CNBC a v neposlední řadě mu přinesly uznání od známého spekulanta a filantropa Whitney Tilsona. Ten sám i díky informacím od Zhoua, spekuloval proti Lumber Liquidators. „Je úžasné, co dokázal úplně sám,“ uvedl Tilson, ředitel Kase Capital Management a označil Zhoua za „průkopníka“ v kauze Lumber Liquidators.

Maloobchodník Lumber Liquidators je nyní pod palbou za údajný prodej svých produktů s větším množstvím formaldehydu, než jaké je v americkém státě Kalifornie povoleno. V pořadu 60Minutes, který při svých reportážích používá reportéry v utajení a skryté kamery, se objevili manažeři ze tří čínských továren, přiznávající se k použití falešného značení výrobků tak, aby to vypadalo, že splnily všechny regulace a předpisy. V reakci na tato obvinění, firma Lumber Liquidators uvedla, že pořad 60Minutes aplikoval chybné testování a jeho výrobky jsou bezpečné.

40% propad za týden

Přesto však 60Minutes přispělo k téměř 40procentnímu poklesu v minulém týdnu. Lumber Liquidators se v úterý podařil růst o 5 procent na 40,78 dolarů, stále však zůstává dole o 39 procent za letošní rok.

Když Zhou v roce 2013 začal s průzkumem společnosti, tvrdil, že našel několik on-line stížností na jejich podlahy vyrobené v Číně. Rozhodl se tedy koupit produkty od Lumber Liquidators a zaplatit si za jejich analýzu. Výsledky 20. června 2013 zveřejnil na investičních webových stránkách Seeking Alpha, kde doporučoval spekulovat na pokles, protože testy ukázaly zvýšené množství formaldehydu, než jaké je povoleno. Akcie ten samý den klesly o téměř 5 procent. Ve zmíněném článku Zhou také napsal, že „tato zpráva ukazuje, že Lumber Liquidators postrádá správný systém kontroly jejich výrobků a jejich produkty mohou pro jejich zákazníky být velmi nebezpečné.“

Ziskový short

Od té doby co Zhou začal přispívat na stránky Seeking Alpha, nadhodil otázky týkající se i jiných společností. Obyvatel Los Angeles údajně nechce pracovat pro žádný fond a své vlastní peníze si spravuje sám. Dosáhl zisku při spekulaci na pokles akcií Lumber Liquidators a ještě navýšil svou sázku, když společnost 25. února varovala před nelichotivým příběhem v podání pořadu 60Minutes. Tam se objevil i výkonný ředitel Global Community Monitor, mezinárodní organizace zabývající se právní ochranou v záležitostech životního prostředí a lidskými právy, Denny Larson. Právě jeho společnost podala v roce 2014 žalobu na Lumber Liquidators, za porušení předpisů ve státě Kalifornie. Ti se poprvé o tomto problému dozvěděli právě díky publikovanému příběhu od Zhou a dokonce citovali některé jeho pasáže.

Zhou byl také kontaktován Tilsonem, který tvrdí, že objevil společnost Lumber Liquidators jako příležitost pro short již v září a následně narazil na příběh od Zhoua a zaspekuloval na pokles v říjnu. V listopadu Tilson oznámil jeho pozici na investiční konferenci, kde jeho prezentace byla soustředěna na firmy vyšetřované americkou vládou pro získávání dřeva z chráněných stanovišť. V prezentaci také odkazoval na příběh o formaldehydu od Zhoua.

Lumber Liquidators poskytli ohledně případu aktuální informace minulý týden. Ministerstvo spravedlnosti prý s největší pravděpodobností vznese obvinění vyplývající z šetření, které začalo v roce 2013. Podle finančního ředitele Daniela Terrella společnost v souvislosti s případem očekává, že bude obviněna z přestupku, nebo trestného činu. 

Newsletter