Nedobré zprávy z Champagne, špatný rok pro víno?

Produkce vína ve Francii může klesnout na tříletá minima. To v kontextu nepřízně počasí, zejména kvůli jarním mrazům a krupobití, které poškodily hrozny z Champagne, Burgundska a údolí řeky Loiry. Špatný rok nejen pro šampaňské?

Produkce vína by v letošním roce měla poklesnout o 7,9 procenta na 44,1 milionů hektolitrů, což je ekvivalent 5,9 miliardám lahví. Výroba šampaňského může propadnout až o 27 procent na 1,65 milionu hektolitrů, alespoň podle výhledu ministerstva zemědělství zveřejněného v pátek. Celková produkce v regionu, včetně generických vín, může klesnout až o 32 procent na nejnižší úroveň od roku 2003, na základě údajů FranceAgriMer.

Vinaři: Loňská úroda hroznů zajistila velmi kvalitní růžová vína

íno představuje pro Francii největší zemědělskou exportní položku v hodnotě 8,27 miliard eur jen za loňský rok. Zámořské prodeje se zvýšily o 12 procent, skokovou hodnotu zaznamenal zejména vývoz šampaňského. Producenti zaznamenávají silnou poptávku například v USA nebo v Japonsku.

V Champagne zničil jarní mráz produkci hroznů na ploše 4600 ha, navíc je zde velké riziko houbových chorob, plísní a šedé hniloby hroznů, uvedlo ministerstvo. V oblasti Burgundska-Beaujolais, která je domovem světově nejdražších vín, může klesnout produkce až o 23 procent na 1,77 milionu hektolitrů. V Charentes, jenž je zdrojem hroznů pro koňak, se předpokládá, že produkce poklesne o 15 procent na 8,12 milionu hektolitrů. V údolí řeky Loiry, může propadnout objem sklizně o 32 procent na 1,88 milionu hektolitrů.

Vinař roku: Kvalita vín od socialismu dramaticky vzrostla

Výhled je předběžný a samozřejmě se může ještě změnit například kvůli již zmiňovaným plísním nebo také kvůli zamokřeným půdám, které by mohly být naopak pro objem sklizně prospěšné, uvedlo ministerstvo. V roce 2013, kdy se k letnímu krupobití přidala ještě plíseň šedá, snížilo ministerstvo svůj výhled do listopad ještě čtyřikrát.

Moravská a česká vína získala medaile na soutěži v USA

Newsletter