Evropské i americké výnosy klesají. Dolar obrátil do zisku pod 1,0850 za euro. Koruna zpevnila pod 25,35 za euro.

„Nej“ ekonomiky roku 2015 dle Bloombergu

Za sebou máme prvních šest měsíců letošního roku. Během této doby jsme se setkali se spoustou významných událostí, jež ovlivnily chod nejen jednotlivých zemím, ale i celé regiony. Jmenovat můžeme boj s deflací v eurozóně, předčasné volby v Řecku, které nakonec vyústily v současnou krizi Helénské republiky, neustálou spekulaci ohledně avizovaného zvýšení amerických úrokových sazeb až po dnes již jako by utichlou rusko-ukrajinskou krizi.

Na základě předešlých událostí doplněných o názor a predikci dotázaných ekonomů, vyhotovila agentura Bloomberg studii o pravděpodobně nejhůře a nejlépe se vyvíjejících světových ekonomikách ke konci letošního roku.

Nejhůře dopadla Ukrajina, u které se dle šetření čeká meziroční pokles produktu za čtvrté čtvrtletí o velikosti 4 %. Konfliktem zmítaná země jako by se v kontextu současných událostí propadla do zapomnění, avšak není tomu tak. Jak politické, tak i ekonomické problémy trvají nadále. To dokazuje i druhé místo nejhůře se vyvíjející ekonomiky, které obsadilo Rusko. Kvůli zmiňovanému konfliktu, západním sankcím a ropnému šoku se očekává, že produkt Ruské federace klesne meziročně o zhruba 3,5 %.  Na třetím místě je poté Brazílie s 1,6% poklesem a Argentina s 1,5% propadem. Obě země Latinské Ameriky ovlivní dle výsledku studie především stoupající inflace a rostoucí nezaměstnanost.

První pětice nejhorších pak uzavírá Švýcarsko, které se stále vzpamatovává z rozhodnutí centrální banky o opuštění zastropování švýcarského franku vůči euru. Pozitivem je, že v tomto případě je očekáván, byť minimální, meziroční růst produktu o velikosti 0,1 %.

V první desítce nejhorších se objevilo i Řecko, kde se očekával zevrubný růst 0,9 %, avšak vzhledem k současné vyhrocené situaci je tento odhad poměrně riskantní.

Naopak z pohledu opačného je na tom nejlépe Indie s 7,5% růstem, Čína je opět jedním z vysoce riskantních odhadů obzvláště kvůli dva týdny trvající akciové korekci, u které se očekává, že se projeví i v reálné ekonomice. Následuje Vietnam s 6,1 % a Filipíny s 5,7 %. Česká republika se umístila na 13. místě s očekávaným růstem o velikosti 3 %. Slovensko je pak na 15. příčce s 2,9% výkonem. Kompletní žebříček zemí naleznete v galerii článku.

Newsletter