Dolar mírně sílí v dolarovém indexu i proti procyklickým měnám. Proti euru se obchoduje na úrovni 1,1900 EURUSD. Měny regionu ve ztrátě. Koruna se obchoduje nad 25,50 za euro.

Nejbohatší zchudli za týden o 70 mld. dolarů

Přes 70 miliard dolarů. To je podle agentury Bloomberg celková částka, o níž se za minulý týden snížil majetek čtyř stovek nejbohatších lidí světa. Stalo se tak výprodejem na akciových trzích, v rámci něhož utrpěl index S&P 500 největší týdenní ztrátu za poslední dva roky.

Globální akciové trhy ztratily 3,5 bil. USD ze své hodnoty poté, co během předchozího měsíce dosáhly nového rekordu. V čele nepříjemného žebříčku jsou především hedge fond manažeři. Příkladem může být John Paulson, zakladatel newyorského Paulson & Co., se ztrátou 1,5 mld. USD poté, co výkonnost fondu za měsíc poklesla o 11 procent. Sám Paulson kontroluje více jak 50 procent ze spravovaných aktiv fondu. Elon Musk, šéf Tesla Motors, ztratil 755 mil. USD, když jeho společnost propadla nejvíce za poslední tři týdny v návaznosti na představení nového modelu S.

Obrovské pochybení přiznal předseda Berkshire Hathaway, Warren Buffet, který uvedl, že jeho investice do britské společnosti Tesco byla obrovskou chybou. Proti Buffetovi šly naopak fondy včetně Lansdowne Partners LP a Lone Pine Capital, které sázkami proti maloobchodním řetězcům spekulovaly na to, že sektor zdaleka není z nejhoršího venku.

Berskhire kontroluje okolo 4 procent akcií Tesco, což ji činí čtvrtým největším akcionářem firmy. Buffetův majetek se odhaduje na 67 mld. USD, čímž zaujímá třetí příčku v žebříčku nejbohatších lidí světa. Na první příčce stále zůstává Bill Gates s čistým jměním ve výši 81,8 mld. USD. 

Newsletter