Nejistá turecká normalizace

Je to více jak týden, co se v Turecku uskutečnily místní volby. Erdoganova Strana spravedlnosti a rozvoje sice celkově zvítězila, přišla však o vedoucí pozice ve třech největších městech. Její představitelé teď žádají přepočítání hlasů. Na tureckých finančních trzích mezitím probíhá pokus o pozvolný návrat do předvolebního „normálu“. Otázkou však je, zda ho bude vůbec dosaženo.

Pro připomenutí. Těsně před tureckými volbami se rozjely spekulace na oslabení liry ve spojitosti se silným poklesem tureckých devizových rezerv. Oslabující domácí měna tehdy donutila tureckou centrální banku jednat, a to uzavřením jednoho likviditního kanálu v podobě dočasného ukončení týdenních repo aukcí a následně intervencí na peněžním trhu. To vše ve snaze přibrzdit oslabování liry a zabránit zahraničním subjektům v otevření dalších short pozic. Výsledkem byl silný nárůst sazeb (overnight sazba krátce nad 1300 %) následovaný výprodejem tureckých dluhopisů a akcií ze strany zahraničních investorů.

V tuto chvíli se situace na tureckých trzích začala pozvolna normalizovat. Tamní centrální banka včera znovuotevřela týdenní repo aukce se standardní sazbou 24 %, díky čemuž byl zpřístupněn jeden z kanálů přísunu lirové likvidity. Společně s tím se ale otevřela i možnost shortovat liru ze strany zahraničních subjektů, což se projevilo v jejím více než procentním oslabení vůči dolaru.

Likvidita se tak na turecké trhy postupně vrací, jenže co s pošramocenou důvěrou zahraničních subjektů? Pohibitivní zvýšení nákladů vyvolané extrémním nárůstem sazeb donutilo investory s otevřenými pozicemi prodávat turecká aktiva. Neschopnost tureckých bank dodat zahraničním protistranám likviditu tak silně poškodila vzájemné vztahy, přičemž mnohé zahraniční subjekty se v návaznosti na to rozhodly stáhnout se z tureckých trhů. To vše ve strachu z opakující se předvolební situace na trzích, který je navíc umocněn trvající nejistotou ohledně výše tureckých devizových rezerv.

Asi nejlépe tento stav demonstrují poslední čísla. Jen během jednoho týdne, k pátku 29. března, prodaly zahraniční fondy turecká aktiva v čisté hodnotě 602 milionů dolarů, což je dle agentury Bloomberg nejvyšší týdenní hodnota za posledních deset let. A tento vývoj bude v nejbližší době zřejmě stále pokračovat.

Odliv zahraničních subjektů by poškodil zejména turecký bankovní sektor, který je silně závislý na vnějším přísunu dolarové a eurové likvidity. Během příštích dvanácti měsíců by mohla nastat situace, kdy turecké banky budou muset refinancovat externí dluh v hodnotě 63 miliard dolarů, což by se jim vzhledem k neochotě zahraničních subjektů participovat na tureckém trhu mohlo značně prodražit.

Ale důvěra v turecký finanční systém není to jediné, co zahraniční investory tíží. Přičteme-li k tomu propad ekonomické aktivity, včetně inflace kolem 20 %, a přístup prezidenta Erdogana, který je nepřítelem vysokých úrokových sazeb, což se nutně projevuje v nezávislosti centrální banky, investoři nemají příliš důvodů skupovat turecká aktiva.

To se samozřejmě projevuje i v predikcích kurzu turecké liry. Medián odhadu agentury Bloomberg pracuje s jejím oslabením až k 6,00 USDTRY ke konci letošního roku. Některá očekávání jdou ale ještě dál. Například polský broker Cinkciarz vidí liru ke konci roku na 6,10 USDTRY, během prvního kvartálu 2020 pak na 6,20 USDTRY. Hlavním argumentem je nejen politická nejistota po místních volbách, ale i recese turecké ekonomiky, inflace a strach z možných dalších intervencí na tureckých trzích.

Co se děje na zahraničních trzích

Začátek nového týdne nevyzněl pozitivně pro dolar. Díky rostoucí ceně ropy, a to až na maxima za posledních pět měsíců, si zelené bankovky připisovaly ztráty především u komoditních měn, jako je kanadský či australský dolar, případně i norská koruna. Ztráty americká měna zaznamenala i ve dvojici s eurem.

Zajímavý vývoj nás zřejmě čeká na libře. Britský parlament (horní i dolní komora) včera posvětil zákon o odmítnutí tvrdého brexitu k pátku 12. dubna, což dnes ráno podpořilo librové zisky vůči dolaru i euru. Na pořadu dne je setkání premiérky Mayové s německou kancléřkou Merkelovou a francouzským prezidentem Macronem. Tématem obou setkání bude brexit, a to těsně před zítřejším summitem EU, kde se bude jednat o možnosti posunu britského odchodu z EU za 12. duben.

Euro by se během dnešního dne mohlo dostat pod tlak vinou slov amerického prezidenta Trumpa. Ten pohrozil novými cly na evropské produkty, jako jsou vrtulníky, některé motocykly či některé druhy sýrů a vína. Tlak by však měl být spíše omezenějšího charakteru, jelikož se jedná o marginální zboží, zejména ve srovnání s evropským dovozem aut do USA.

Aktuálně se americká měna vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1271 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 96,98 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1212 do 1,1285 EURUSD.*

Koruna na cestě k 25,60 za euro

Koruna si během tohoto týdne připisuje mírné zisky, a to směrem k hranici 25,60 za euro. Spíše než včerejší data (průmysl, zahraniční obchod, stavebnictví) ji podpořilo sílící euro vůči dolaru. Podobný vývoj byl pozorován i ve zbytku regionu.

Hranice 25,60 za euro je z pohledu technické analýzy supportem. Otestovat by ho mohla již zítřejší data, konkrétně inflace za březen. Očekávání pracují s akcelerací nad předchozí hodnotu 2,7 % meziročně, což by při potvrzení mohlo domácí měně pomoci k o něco silnějším hodnotám.  

Aktuálně se koruna v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,61 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,60 až 25,66 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,66 až 22,93 USDCZK.* 

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter