Nejrychleji rostoucí rozvinutý akciový trh? Není od nás daleko…

Od začátku roku si hlavní index vídeňské burzy, známý pod zkratkou ATX, připsal již zhruba 21 % nárůst. Rakouský akciový trh je tak letos zatím absolutní jedničkou mezi všemi rozvinutými trhy.

Zde je graf vývoje indexu ATX (oranžová linka) za poslední rok ve srovnání s indexy DAX, CAC 40, FTSE a S&P 500:

(Zdroj: Bloomberg)

A co žene tento benchmark vzhůru? Podle německého investičního serveru DER AKTIONÄR jsou to především tři důvody, díky kterým je vídeňský ATX, který zahrnuje 20 titulů, nejsilnějším indexem v rámci všech průmyslových zemí světa.

Rostoucí domácí spotřeba

Jedním z důvodů, proč se investoři, kteří se letos zaměřili na Vídeň, mohou těšit příjemného zhodnocení, je rostoucí spotřeba rakouských domácností. Rakousko má sice ještě 5,8% nezaměstnanost, ale počty nezaměstnaných od poloviny loňského roku vytrvale klesají. Díky tomu rostou příjmy domácností a s nimi i poptávka. Sektor spotřebního zboží z toho již profituje a očekává se, že pozitivní čísla ukáže ve druhém pololetí i sektor služeb.

Investiční cestování: Nastal čas podívat se také do Japonska?

Hospodářské zotavení v regionu

Druhým důležitým faktorem je zotavení ekonomik v regionu střední a východní Evropy. Zejména dva klíčové tituly, které patří mezi největší váhy v indexu ATX, a sice Erste Group Bank a Raiffeisen Bank, mají se zeměmi v tomto regionu úzké vztahy. Hospodářský růst, který v zemích, jako je Česká republika, Rumunsko, Maďarsko, či Chorvatsko, v poslední době opět zesiluje, podporuje poskytování úvěrů ze strany rakouských bank.

Pozitivní vývoj probíhá rovněž zejména ve stavebnictví. Kvůli prodlevám v poskytování evropských dotací se v regionu nahromadily nerealizované investice. Tato investiční nádrž se v letošním roce pomalu začala upouštět, díky čemuž na stavbě mostů, tunelů a silnic vydělávají velké rakouské stavební firmy, jako je Porr či Strabag.

Čínský investiční boom

Kromě toho rakouské firmy podle serveru profitují z investičního boomu v Číně, a to především prostřednictvím silných obchodních vazeb na Německo, které je nejdůležitějším příjemcem rakouských exportů a zároveň jedním z nejoblíbenějších cílů čínských investic v Evropě. Podobným způsobem však podle serveru podporuje rakouské podniky také rostoucí ekonomická a investiční aktivita v USA.  

Rudá invaze: Jak Číňané dobývají Kreml?

Hrubý domácí produkt Rakouska by měl v letošním roce vzrůst o 1,9 %. A i kdyby v roce 2018 investiční aktivita rakouských obchodních partnerů Číny a USA klesla, mohl by jeho ekonomický růst činit ještě stále krásných 1,7 %. Mnohem důležitější pro Rakousko totiž zůstávají nadále vztahy s regionem střední a východní Evropy. Sázka na rakouský trh je tak podle serveru sázkou na silnou průmyslovou zemi propojenou s rozvojovými trhy střední a východní Evropy, která nabízí zajímavou investiční příležitost s nízkým rizikem.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Kam investovat, když chcete v následujících 20 letech zbohatnout?

Newsletter