Němci získali většinový podíl v pražské energetické burze

Evropská energetická burza European Energy Exchange (EEX) kupuje 66,67% akcií pražské Středoevropské energetické burzy (PXE). Stane se tak novým majoritním vlastníkem. Transakce má být uzavřena do konce prvního čtvrtletí poté, co ji schválí kompetentní orgány.

Cílem spojení sil společností je dále rozvíjet trh s energetickými deriváty ve střední a východní Evropě. „PXE je klíčovým hráčem na trzích střední a východní Evropy. S PXE jako součástí EEX Group budeme moci expandovat s naší stávající nabídkou produktů na tyto trhy, přizvat nové členy a zlepšit přeshraniční obchodování pro účastníky obchodování, což výrazně přispěje k hlubší integraci evropských trhů,“ uvedl generální ředitel společnosti EEX Peter Reitz.

Skupina EEX, která sídlí v německém Lipsku, nabízí centrální burzovní platformu pro obchod s energií a komoditami, včetně kontraktů na dodávky elektřiny, plynu, uhlí, ropy, environmentálních produktů, přepravy, kovů a zemědělských produktů kótovaných na EEX, EPEX SPOT, Powernext, Cleartrade Exchange (CLTX) a Gaspoint Nordic. Centrální clearingovou institucí skupiny je European Commodity Clearing. V současné době má skupina EEX více než 450 účastníků obchodování s kancelářemi ve 13 lokalitách po celém světě.

Jako člen skupiny CEE Stock Exchange Group (CEESEG) nabízí PXE energetické derivátové produkty s místem dodání v ČR, na Slovensku, v Maďarsku, Polsku a Rumunsku. Kromě toho, díky spolupráci s plynárenskou burzou CEGH Gas Exchange v rámci Burzy cenných papírů Vídeň, provozuje český plynárenský spotový a derivátový trh. PXE spolupracuje se skupinou EEX Group od roku 2012 prostřednictvím clearingového domu ECC.

Newsletter